Łowicz. Wojna o działki ROD. Działkowcy boją się, że stracą swoje ogródki

Właściciele działek ROD w Łowiczu (województwo łódzkie) niepokoją się, że Fundacja "Czyńmy Dobro" - sąsiadująca z Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi będzie chciała przejąć część ogródków. Prezes fundacji przyznaje, że jest zainteresowany kupnem działek, okazuje się, że prowadzi rozmowy w tej sprawie z władzami ROD w Warszawie.

Właściciele ogrodów w Łowiczu (województwo łódzkie) podkreślają, że część działek została wykupiona, jednak na ich terenie nie pojawiły się domki, nikt nie sadzi tam kwiatów, ani nie pielęgnuje ogrodu. Stoją puste i zarastają trawą oraz chwastami. Dodatkowo ich właściciele nie kontaktują się z zarządem oraz nie pojawią się na spotkaniach.

Zobacz wideo Wprowadź wiosnę do swojego domu. Hiacyntowy ogródek pięknie ozdobi każde wnętrze

Fundacja "Czyń Dobro" chce zagospodarować tereny działkowe

W rozmowie z "Dziennikiem Łódzkim" jeden z właścicieli działek zdradził, że fundacja "Czyń Dobro", która prowadzi m.in. dom pogodnej starości, chce przejąć tereny działkowe i zagospodarować je do użytku dla ich pensjonariuszy. Działkowiec podejrzewa, że zaniedbane działki zostały kupione w innym celu niż pod ich uprawę.

- To dla nas nie jest dobra sytuacja. Zaniedbane działki to siedlisko chwastów, które rozprzestrzeniają się na nasze tereny. Do tego w drzewa i krzewy wdają się choroby i szkodniki, które szkodzą również naszym uprawom - powiedział gazecie działkowiec.

Pies wyciągnięty z rowu Warmińsko-mazurskie. Policjanci uratowali rannego psa, który utknął w błocie

Z kolei prezes fundacji "Czyń Dobro", Wojciech Urbanek zaprzeczył, doniesieniom jakoby fundacja już przejęła opuszczone działki. Dodał jednak, że fundacja planuje zagospodarować tereny działkowe.

- Prowadzimy nawet rozmowy z władzami ROD w Warszawie. Pani prezes z Łodzi o wszystkim wie - wyjaśnił Wojciech Urbanek. I dodał, że "w maju mamy dostać odpowiedź z Warszawy, czy, i w jaki sposób, moglibyśmy zagospodarować teren działek. Oczywiście nie wiemy też jaką powierzchnię ewentualnie by nam udostępniono". - Ten teren byłby dobry dla naszych pensjonariuszy. Są to głównie osoby starsze, a o nie trzeba dbać szczególnie - podkreślił Urbanek.

Joanna Gzyra-Iskandar, Anna Prus i Elżbieta Podleśna na ławie oskarżonych płockiego sądu Prokuratura apeluje ws. Tęczowej Maryjki. Sąd uniewinnił aktywistki

Działkowcy nie chcą, żeby fundacja przejęła ogródki

Właściciele działek, którzy większość wolnego czasu spędzają na swoich posesjach, obawiają się, że "Czyń Dobro", przejmie tereny ROD. - Niepokoją nas zakusy fundacji, które obserwujemy od lat. Dla nas to lata pracy, a oni zapewne zrobią tutaj "spacerniak" dla pensjonariuszy, którzy i tak rzadko wychodzą na zewnątrz - oceniają działkowcy.

Więcej o: