Dzień Matki w większości krajów obchodzony jest w drugą niedzielę maja. Jest tak np. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Grecji, Włoszech, Holandii, Finlandii, na Łotwie czy w Japonii. W Polsce natomiast Dzień Matki ma swoją stałą datę w kalendarzu i przypada 26 maja. W tym roku będzie to środa.
Zwyczaje związane z Dniem Matki sięgają czasów antyku. Starożytni Grecy i Rzymianie otaczali kultem matki-boginie, będące symbolami płodności oraz urodzaju. Później, gdy w Cesarstwie Rzymskim przyjęto chrześcijaństwo, zabroniono też czczenia pogańskich bogów, przez co kult matki zanikł na długie wieki.
Tradycja powróciła dopiero w siedemnastowiecznej Anglii, gdzie nazywana była "niedzielą u matki". W tym dniu, wolnym od wykonywania pracy, w katedrach odbywały się nabożeństwa w intencji matek. Mamom wręczano drobne podarki - np. słodycze albo kwiaty. "Niedziela u matki" była obchodzona do XIX wieku. Praktyka ta powróciła po II wojnie światowej
Mamy w Polsce obchodziły swoje święto po raz pierwszy w 1914 roku. W Dniu Matki dzieci obdarowują swoje mamy własnoręcznie przygotowanymi laurkami, bukietami kwiatów i słodyczami, recytują też wierszyki z życzeniami. Z tej okazji w przedszkolach i szkołach odbywają się uroczyste akademie. Dzień Matki jest okazją do okazania mamie szacunku oraz podziękowania za trud włożony w wychowanie.
Jeśli zabrakło Ci pomysłów na życzenia dla mamy, zajrzyj do naszych propozycji wierszyków z okazji Dnia Matki.