Matura 2021. Dziś biologia na poziomie rozszerzonym oraz język francuski

Matura 2021 - to już siódmy dzień maratonu egzaminów. Dziś absolwenci szkół ponadpodstawowych zmierzą się z testem z biologii na poziomie rozszerzonym oraz językiem francuskim (rozszerzony i dwujęzyczny). Przypominamy harmonogram na najbliższe dni.

Matura rozszerzona z biologii rozpoczyna się w środę 12 maja o godzinie 9.00. Maturzyści, którzy zdecydowali się na pisanie testu z tego przedmiotu, będą mieli 180 minut na wypełnienie arkusza. Biologia jest piątym najchętniej wybieranym przedmiotem maturalnym na poziomie rozszerzonym - wyżej na liście plasują się tylko: język angielski, matematyka, język polski oraz geografia. 

Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?

Matura 2021. Egzamin z biologii oraz języka francuskiego

Poranna sesja będzie momentem zmierzenia się z egzaminem z biologii. Co możemy na niego ze sobą zabrać? Podstawowym wyposażeniem każdego maturzysty są oczywiście czarne długopisy - warto wziąć ze sobą kilka, gdyby jeden się wypisał. Podczas testu dopuszczalne jest korzystanie ze wzorów oraz stałych fizykochemicznych na egzamin z biologii, chemii oraz fizyki. Można zabrać również linijkę i kalkulator prosty. Pamiętajmy, że telefon i inne sprzęty elektroniczne należy zostawić poza salą. 

Matury 2021Matura 2021: Język polski rozszerzony. Kiedy arkusze i odpowiedzi?

Nie zapomnijmy także o dowodzie osobistym, który jest "biletem wstępu" na salę egzaminacyjną - wejdziemy tam tylko po potwierdzeniu swojej tożsamości. Z uwagi na to, że tegoroczne matury odbywają się w reżimie sanitarnym, musimy również zasłaniać usta oraz nos, maseczkę można zdjąć dopiero po zajęciu swojego miejsca. 

Po południu o godzinie 14.00 absolwenci szkół ponadpodstawowych zmierzą się z egzaminem z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym oraz dwujęzycznym. 

Matura 2021. Harmonogram egzaminów 

Jakie matury przed nami? Przedstawiamy pełny harmonogram egzaminów na najbliższe dni - sprawdź, jakie testy czekają jeszcze maturzystów. 

 • 12 maja - 9:00 biologia (poziom rozszerzony), 14:00 język francuski (poziom rozszerzony i dwujęzyczny)
 • 13 maja - 9:00 geografia (poziom rozszerzony), 14:00 języki francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski na poziomie podstawowym
 • 14 maja - 9:00 chemia (poziom rozszerzony), 14:00 język niemiecki (poziom rozszerzony i dwujęzyczny)
 • 17 maja - 9:00 historia (poziom rozszerzony), 14:00 język rosyjski (poziom rozszerzony i dwujęzyczny)
 • 18 maja - 9:00 fizyka (poziom rozszerzony), 14:00 język hiszpański (poziom rozszerzony i dwujęzyczny)
 • 19 maja - 9:00 informatyka (poziom rozszerzony), język włoski (poziom rozszerzony i dwujęzyczny)
 • 20 maja - 9:00 języki mniejszości narodowych (poziom podstawowy), 14:00 język mniejszości narodowych (poziom rozszerzony)

W czwartek 20 maja przeprowadzone zostaną również egzaminy w całości w języku obcym dla absolwentów szkół bądź oddziałów dwujęzycznych z:

 • matematyki (godzina 9:00),
 • historii (godz. 10:35),
 • geografii (godz. 12:10),
 • biologii (godz. 13:45),
 • chemii (godz. 15:20),
 • fizyki (godz. 16:55).

Matura (Zdjęcie ilustracyjne)Ruszają matury 2021. 4 maja egzamin z języka polskiego [Harmonogram matur]

Wyniki egzaminów dojrzałości zarówno tych na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym poznamy 5 lipca. Osoby, które będą musiały swój wynik poprawić w sierpniu, dowiedzą się o tym, jak im poszło, już 10 września. 

Tegoroczni maturzyści mieli obowiązek przystąpienia do trzech egzaminów na poziomie podstawowym - z języka polskiego, matematyki oraz z języka obcego. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki tym razem nie ma obowiązku przystąpienia do jednego egzaminu pisemnego na poziomie rozszerzonym, czyli testu z przedmiotu dodatkowego. Absolwenci szkół ponadpodstawowych mają możliwość przystąpienia do maksymalnie sześciu takich egzaminów. Nie muszą również zdawać dwóch (do tej pory obowiązkowych) egzaminów ustnych - z języka polskiego oraz obcego. 

Więcej o: