Matura rozszerzona z biologii rozpoczyna się w środę 12 maja o godzinie 9.00. Maturzyści, którzy zdecydowali się na pisanie testu z tego przedmiotu, będą mieli 180 minut na wypełnienie arkusza. Biologia jest piątym najchętniej wybieranym przedmiotem maturalnym na poziomie rozszerzonym - wyżej na liście plasują się tylko: język angielski, matematyka, język polski oraz geografia.
Poranna sesja będzie momentem zmierzenia się z egzaminem z biologii. Co możemy na niego ze sobą zabrać? Podstawowym wyposażeniem każdego maturzysty są oczywiście czarne długopisy - warto wziąć ze sobą kilka, gdyby jeden się wypisał. Podczas testu dopuszczalne jest korzystanie ze wzorów oraz stałych fizykochemicznych na egzamin z biologii, chemii oraz fizyki. Można zabrać również linijkę i kalkulator prosty. Pamiętajmy, że telefon i inne sprzęty elektroniczne należy zostawić poza salą.
Nie zapomnijmy także o dowodzie osobistym, który jest "biletem wstępu" na salę egzaminacyjną - wejdziemy tam tylko po potwierdzeniu swojej tożsamości. Z uwagi na to, że tegoroczne matury odbywają się w reżimie sanitarnym, musimy również zasłaniać usta oraz nos, maseczkę można zdjąć dopiero po zajęciu swojego miejsca.
Po południu o godzinie 14.00 absolwenci szkół ponadpodstawowych zmierzą się z egzaminem z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym oraz dwujęzycznym.
Jakie matury przed nami? Przedstawiamy pełny harmonogram egzaminów na najbliższe dni - sprawdź, jakie testy czekają jeszcze maturzystów.
W czwartek 20 maja przeprowadzone zostaną również egzaminy w całości w języku obcym dla absolwentów szkół bądź oddziałów dwujęzycznych z:
Wyniki egzaminów dojrzałości zarówno tych na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym poznamy 5 lipca. Osoby, które będą musiały swój wynik poprawić w sierpniu, dowiedzą się o tym, jak im poszło, już 10 września.
Tegoroczni maturzyści mieli obowiązek przystąpienia do trzech egzaminów na poziomie podstawowym - z języka polskiego, matematyki oraz z języka obcego. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki tym razem nie ma obowiązku przystąpienia do jednego egzaminu pisemnego na poziomie rozszerzonym, czyli testu z przedmiotu dodatkowego. Absolwenci szkół ponadpodstawowych mają możliwość przystąpienia do maksymalnie sześciu takich egzaminów. Nie muszą również zdawać dwóch (do tej pory obowiązkowych) egzaminów ustnych - z języka polskiego oraz obcego.