Zimnych ogrodników 2021. Kiedy wypadają te dni? Jakiej pogody można się spodziewać?

Zimni ogrodnicy to nazwa zjawiska klimatycznego, które można zauważyć w krajach Europy Środkowej w połowie maja. Kiedy ono występuje? Dlaczego nazywamy je właśnie w ten sposób?

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka to zjawiska klimatyczne charakterystyczne dla środkowej części Europy. Występuje ono kiedy po utrzymującym się wyżu barycznym następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznej i zaczyna napływać zimne, polarne powietrze. 

Zobacz wideo Choć tego nie zauważamy, doba ciągle się wydłuża

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Co to jest?

Nazwa zimni ogrodnicy pochodzi od imion patronów poszczególnych dni, kiedy to zjawisko występuje. Zimni ogrodnicy to św. Pankracy, którego wspominamy 12 maja, św. Serwacy z 13 maja, św. Bonifacy - 14 maja i św. Zofia, której dzień przypada na 15 maja. Mówi się, że zimna Zośka przynosi już ocieplenie po tym, jak pozostali ogrodnicy sprowadzą przymrozki. Po tych dniach rolnicy nie powinni już się martwić o swoje uprawy.

Rakiety wystrzelone z Gazy / zdjęcie ilustracyjneKolejne rakiety Hamasu spadły na Tel Awiw. Izrael odpowiedział

Na temat nawiedzających nas w maju zimnych ogrodników powstało kilka przysłów:

  • Święta Zofija kłosy rozwija,
  • Za świętą Zofiją pola w kłos wybiją,
  • Na świętego Izydora często bywa chłodna pora,
  • Święty Izydor wołkami orze, kto go poprosi - temu pomoże,
  • Pankracy, Serwacy, Bonifacy: źli na ogród chłopacy.

Zimni ogrodnicy 2021. Kiedy wypadają?

W Polsce zimni ogrodnicy występują między 12 a 15 maja. Analiza, którą przeprowadziło Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykazała, że majowe ochłodzenie może prowadzić do spadku temperatury nawet o 10 stopni Celsjusza z dnia na dzień, a najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska jest między 10 a 17 maja.

Strzelanina w szkole w KazaniuRosja. Eksplozja i strzały w szkole w Kazaniu. "Weszły dwie osoby z bronią"

W innych krajach te chłodne dni również mają swoją nazwę, zawsze jednak występują w podobnym okresie, czyli w połowie maja. W Niemczech 11-15 mówi się o Eisheiligen, we Francji 11-13 maja rolnicy obawiają się Saints de glace a w Holandii od 11 do 15 mają może nadejść Ijsheiligen.

Więcej o: