Zimni ogrodnicy i zimna Zośka to zjawiska klimatyczne charakterystyczne dla środkowej części Europy. Występuje ono kiedy po utrzymującym się wyżu barycznym następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznej i zaczyna napływać zimne, polarne powietrze.
Nazwa zimni ogrodnicy pochodzi od imion patronów poszczególnych dni, kiedy to zjawisko występuje. Zimni ogrodnicy to św. Pankracy, którego wspominamy 12 maja, św. Serwacy z 13 maja, św. Bonifacy - 14 maja i św. Zofia, której dzień przypada na 15 maja. Mówi się, że zimna Zośka przynosi już ocieplenie po tym, jak pozostali ogrodnicy sprowadzą przymrozki. Po tych dniach rolnicy nie powinni już się martwić o swoje uprawy.
Na temat nawiedzających nas w maju zimnych ogrodników powstało kilka przysłów:
W Polsce zimni ogrodnicy występują między 12 a 15 maja. Analiza, którą przeprowadziło Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykazała, że majowe ochłodzenie może prowadzić do spadku temperatury nawet o 10 stopni Celsjusza z dnia na dzień, a najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska jest między 10 a 17 maja.
W innych krajach te chłodne dni również mają swoją nazwę, zawsze jednak występują w podobnym okresie, czyli w połowie maja. W Niemczech 11-15 mówi się o Eisheiligen, we Francji 11-13 maja rolnicy obawiają się Saints de glace a w Holandii od 11 do 15 mają może nadejść Ijsheiligen.