Dzień Matki 2021. Kiedy obchodzimy święto wszystkich mam?

Dzień Matki to wyjątkowe święto, które obchodzimy co roku. To doskonała okazja, by wyrazić wdzięczność i podziękować mamom za trud, które włożyły w nasze wychowanie. Kiedy w Polsce wypada dzień matki?

Dzień Matki to wspaniałe święto, które w Polsce co roku obchodzimy 26 maja. W tym dniu wiele dzieci wręcza mamom laurki i prezenty na znak wdzięczności.

Zobacz wideo Dzień Matki. Najukochańsza osoba na świecie oczami dziecka

Dzień Matki 2021. Obchody w Polsce i na świecie

Dzień Matki obchodzi się w wielu krajach na świecie. W Polsce tradycja ta rozpoczęła się w 1914 roku, zaś w wielu krajach ten dzień zaczęto obchodzić dopiero po II wojnie światowej. W Polsce Dzień Matki 2021 zawsze przypada 26 maja, a w tym roku będzie to środa. W większości krajów dzień ten przypada na drugą niedzielę maja. Taka data obowiązuje m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Holandii, Grecji, Japonii, Włoszech, Finlandii, Wietnamie czy na Ukrainie. Co ciekawe, w wielu państwach święto to połączone jest z Dniem Kobiet i obchodzi się je 8 marca. Jest tak np. w Bułgarii, Rosji i Białorusi.

Ten dzień to doskonała okazja, by podziękować mamom za trud włożony w wychowanie. Z tej okazji wręczamy mamom bukiety kwiatów, laurki i prezenty, a w wielu przedszkolach i szkołach w całym kraju, przygotowuje się z tej okazji przedstawienia.

Dzień Matki. Historia święta naszych mam

Święto wszystkich matek sięga korzeni starożytnej Grecji i Rzymu. Kobiety uznawane były za symbol urodzaju i płodności, ale gdy przyjęto chrześcijaństwo, kościół zakazał kultu matek-bogiń. Tradycja ta wróciła jednak w średniowieczu, kiedy to w XVII- wiecznej Anglii organizowano w świątyniach modlitwy w intencji matek i wręczano im drobne upominki. Zanikła jednak w XIX wieku.

Najbardziej zbliżony do dzisiejszych obchodów Dzień Matki miał swoje źródło w 1907 roku w USA, kiedy to Anna Jarvis z Filadelfii zorganizowała nabożeństwo na cześć swojej zmarłej matki, działaczki na rzecz kobiet. Kobiecie szybko udało się rozpropagować to święto i już w 1914 roku prezydent Woodrow Wilson ustanowił je świętem państwowym. Również w tym roku obchody Dnia Matki odbyły się po raz pierwszy w Polsce.

Więcej o: