Matura 2021. Język polski rozszerzony. Gdzie szukać arkuszy maturalnych? Kiedy poznamy odpowiedzi?

W poniedziałek 10 maja o godzinie 9.00 maturzyści przystąpili do pisania egzaminu rozszerzonego z języka polskiego, a o 14.00 rozpoczną się matury rozszerzone z języka łemkowskiego i język kaszubskiego. Sprawdź, gdzie i kiedy będziesz mógł zobaczyć rozwiązania testów.

Absolwenci szkół ponadpodstawowych, którzy dzisiaj zdawali maturę na poziomie rozszerzonym z języka polskiego, musieli wybrać jeden z dwóch tematów, rozprawkę problemową lub analizę porównawczą dwóch utworów.   

Zobacz wideo Matura 2021 - zasady bezpieczeństwa w czasie pandemii koronawirusa. CKE opublikowała

Matura 2021. Matura rozszerzona z języka polskiego 

Maturzyści piszący egzamin rozszerzony z języka polskiego mają na jego rozwiązanie 180 minut. Podobnie jak pozostałe matury odbywające się przed południem również dzisiejszy egzamin rozpoczął się o godzinie 9.00, jednak arkusze maturalne zostaną opublikowane na stronie cke.gov.pl dopiero o godzinie 14.00. O tej godzinie rozpocznie się także egzamin z języka łemkowskiego i kaszubskiego - oba na poziomie rozszerzonym. Arkusze tych testów pojawią się na stronie cke.gov.pl w poniedziałek wieczorem. 

Matura 2021. Dalszy harmonogram egzaminów

Matury potrwają do 20 maja. Zobacz, na jakie dni zaplanowano poszczególne egzaminy.

  • 11 maja (wtorek) - matematyka pr; wiedza o społeczeństwie pr;
  • 12 maja (środa) - biologia pr; język francuski pr; język francuski dj;
  • 13 maja (czwartek) - geografia pr; język francuski pp, język hiszpański pp, język niemiecki pp, język rosyjski pp, język włoski pp;
  • 14 maja (piątek) - chemia pr; język niemiecki pr, język niemiecki dj;
  • 17 maja (poniedziałek) - historia pr; język rosyjski pr; język rosyjski dj;
  • 18 maja (wtorek) - fizyka pr; język hiszpański pr; język hiszpański dj;
  • 19 maja (środa) - informatyka pr; język włoski pr; język włoski dj;
  • 20 maja (czwartek) - języki mniejszości narodowych pp; języki mniejszości narodowych pr; matematyka, historia, geografia, biologia, chemia i fizyka w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych.

Wytyczne CKE ws. matur

Ze względu na panującą pandemię koronawirusa Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała  wytyczne, zgodnie z którymi są przeprowadzane egzaminy maturalne. W komunikacie CKE czytamy, że osoby, które przeszły COVID-19 lub zostały zaszczepione mogą uczestniczyć w egzaminie nawet jeżeli przebywają w domu z osobą w izolacji lub na kwarantannie. Dodatkowo CKE przypomina uczniom, aby zaopatrzyli się we własne przybory i picie na egzamin.

W wytycznych znalazły się również informację o tym, kto może przebywać na terenie szkoły w trakcie egzaminów. "Na egzamin może przyjść wyłącznie zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu - bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19" - informuje CKE. Więcej informacji na temat wytycznych znajdziesz TUTAJ

Więcej o: