Każdy Polak ma czas na spisanie się do 30 września 2021 roku. W imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni. Za niewywiązanie się z tego obowiązku grozi kara grzywny w wysokości nawet 5 tysięcy złotych.
Narodowy Spis Powszechny rozpoczyna ankieta dotycząca danych osobowych. Kwestionariusz wymaga takich informacji jak płeć, nazwisko i imiona, PESEL oraz dokładne miejsce zamieszkania. Należy również określić obiekt zakwaterowania i zameldowania. Pojawią się również pytania o właściciela mieszkania, domowników i sposób, w jaki ogrzewany jest budynek. Należy również dokonać charakterystyki stanu cywilnego, a także odpowiedzieć na pytania dotyczące sytuacji życiowej, pracy zawodowej oraz wykształcenia i wyznania. Co więcej, w spisie pojawiają się pytania dotyczące zdrowia - w puli pytań znajdują się pytania o schorzenia oraz stopień niepełnosprawności.
W niektórych przypadkach możliwe jest uniknięcie odpowiedzi poprzez wybór opcji "Nie chcę odpowiadać na to pytanie". Możliwość taka pojawia się m.in. w pytaniach o związek, stan zdrowia i wyznanie.
Osoby, które wyjechały za granicę, muszą wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym. Są zobowiązani do udzielenia informacji o dacie wyjazdu oraz miejscu zamieszkania za granicą. Tak jak osoby mieszkające w kraju, muszą udzielić informacji dotyczących wyznania, pracy, miejsca zamieszkania oraz wykształcenia.
Narodowy Spis Powszechny obejmuje zarówno polskich emigrantów, jak i cudzoziemców, przebywających obecnie w Polsce. Każdy obywatel w okresie od kwietnia do września powinien dokonać spisu samodzielnie, logując się na rządowej stronie spis.gov.pl i tam odpowiadając na pytania. Jest on obowiązkowy zarówno dla Polaków, jak i cudzoziemców, mieszkających obecnie na terenie kraju oraz emigrantów.