Narodowy Spis Powszechny 2021. Na jakie pytania trzeba odpowiedzieć?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest przeprowadzany od 1 kwietnia do 30 września. Jest on obowiązkowy, a spisać się można przez Internet lub telefon. Wśród Polaków budzi wiele kontrowersji ze względu na pytania, na które trzeba udzielić odpowiedzi. Wiele osób twierdzi, że zbyt integrują w prywatność.

Każdy Polak ma czas na spisanie się do 30 września 2021 roku. W imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni. Za niewywiązanie się z tego obowiązku grozi kara grzywny w wysokości nawet 5 tysięcy złotych.

Zobacz wideo Na co Polacy wymieniają "kopciuchy"?

Narodowy Spis Powszechny 2021. Pytania, na które trzeba udzielić odpowiedzi

Narodowy Spis Powszechny rozpoczyna ankieta dotycząca danych osobowych. Kwestionariusz wymaga takich informacji jak płeć, nazwisko i imiona, PESEL oraz dokładne miejsce zamieszkania. Należy również określić obiekt zakwaterowania i zameldowania. Pojawią się również pytania o właściciela mieszkania, domowników i sposób, w jaki ogrzewany jest budynek. Należy również dokonać charakterystyki stanu cywilnego, a także odpowiedzieć na pytania dotyczące sytuacji życiowej, pracy zawodowej oraz wykształcenia i wyznania. Co więcej, w spisie pojawiają się pytania dotyczące zdrowia - w puli pytań znajdują się pytania o schorzenia oraz stopień niepełnosprawności.  

Spis powszechny 2021. Za odmowę wzięcia udziału lub podanie nieprawdziwych danych grożą kary Ruszył Narodowy Spis Powszechny. Znamy pytania. Jak spisać się przez internet?

W niektórych przypadkach możliwe jest uniknięcie odpowiedzi poprzez wybór  opcji "Nie chcę odpowiadać na to pytanie". Możliwość taka pojawia się m.in. w pytaniach o związek, stan zdrowia i wyznanie.

Emigranci są zobowiązani do udziału w spisie.  Jakich informacji muszą udzielić?

Osoby, które wyjechały za granicę, muszą wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym. Są zobowiązani do udzielenia informacji o dacie wyjazdu oraz miejscu zamieszkania za granicą. Tak jak osoby mieszkające w kraju, muszą udzielić informacji dotyczących wyznania, pracy, miejsca zamieszkania oraz wykształcenia.

Spis powszechny 2021. Za odmowę wzięcia udziału lub podanie nieprawdziwych danych grożą kary Spis powszechny przez telefon. Co zrobić, by nie paść ofiarą oszusta?

Narodowy Spis Powszechny obejmuje zarówno polskich emigrantów, jak i  cudzoziemców, przebywających obecnie w Polsce. Każdy obywatel w okresie od kwietnia do września powinien dokonać spisu samodzielnie, logując się na rządowej stronie spis.gov.pl i tam odpowiadając na pytania. Jest on obowiązkowy zarówno dla Polaków, jak i cudzoziemców, mieszkających obecnie na terenie kraju oraz emigrantów.

Więcej o: