Syreny co oznaczają? Dlaczego policjanci włączyli sygnały świetlne w południe? Policja odda hołd zmarłemu koledze

W piątek 7 maja o godzinie 12:00 w Raciborzu rozpoczną się uroczystości pogrzebowe asp. Michała Kędzierskiego. Funkcjonariusz zmarł w ubiegły wtorek podczas służby, po postrzeleniu przez podejrzanie zachowującego się kierowcę. Polska Policja chce uczcić pamięć tragicznie zmarłego kolegi, dlatego w piątkowe południe w całym kraju zawyją syreny.

"W piątek o godzinie 12:00 będziemy żegnać Naszego Kolegę asp. Michała Kędzierskiego, który zginął, służąc Ojczyźnie. Uroczystości pogrzebowe z udziałem Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka, reprezentującego całe środowisko policyjne, odbędą się w Raciborzu" - poinformowała Komenda Główna Policji na Twitterze.

"Nie tylko w Raciborzu, ale Każdy z Nas i w każdej części Polski może pożegnać Michała. W geście solidarności oraz ku czci Policjanta punktualnie o godz. 12.00 włączmy sygnały świetlne i dźwiękowe, zatrzymajmy się na chwilę i oddajmy honor" - można przeczytać w dalszej części postu.

Racibórz. Policjant śmiertelnie postrzelony w trakcie służby

Do tego tragicznego wydarzenia doszło we wtorek 6 maja rano w Raciborzu (woj. śląskie). Policjanci zostali powiadomieni o kierowcy, który według relacji świadków miał prowadzić samochód pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Zgłoszono również mężczyznę, który w stroju łudząco podobnym do policyjnego munduru zatrzymywał samochody do kontroli drogowej.

- Pojawił się na stacji benzynowej w stroju łudząco podobnym do policyjnego munduru. Tam zachowywał się dziwnie, a następnie wsiadł do prywatnego samochodu. Świadkowie nabrali podejrzeń, że może być pod wpływem alkoholu lub narkotyków - mówiła podinsp. Aleksandra Nowara w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim".

Gdy prawdziwi funkcjonariusze pojawili się na miejscu i chcieli wylegitymować mężczyznę, ten oddał strzał w kierunku jednego z policjantów. Niestety, pomimo reanimacji, nie udało się uratować życia asp. Kędzierskiego. Inny z interweniujących tam policjantów zdołał postrzelić agresora w udo.

40-letniego sprawcę zatrzymano i przewieziono do szpitala. Został przesłuchany przez prokuratora w środę po południu w warunkach szpitalnych. Postawiono mu trzy zarzuty: zabójstwa policjanta, usiłowania zabójstwa innego funkcjonariusza oraz nielegalnego posiadania znacznych ilości broni i amunicji.

Śledztwem w tej sprawie zajęła się Prokuratura Rejonowa w Raciborzu, nadzorowana przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach, która obejmie sprawę po wykonaniu wstępnych czynności w postępowaniu.

Zobacz wideo Tymczasowy areszt dla 48-latka oskarżanego o zabójstwo matki
Więcej o: