Do kiedy maseczki na ulicy? Adam Niedzielski o tym, czy termin 15 maja jest aktualny

Do kiedy maseczki będą obowiązkowe? Takie pytanie od wielu miesięcy zadają sobie Polacy. Rząd pod koniec kwietnia przekazał, że od 15 maja zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. W czwartek podczas konferencji prasowej minister zdrowia zapowiedział, że plany nie uległy zmianie. Polityk dodał, że wkrótce zostanie opublikowane odpowiednie rozporządzenie.

Pod koniec kwietnia rząd przedstawił harmonogram znoszenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Jego elementem jest również zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Adam Niedzielski zapowiadał, że jeśli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15, to będzie możliwe zniesienie tego obowiązku. Czy plany rządu są nadal aktualne?

Zobacz wideo Czy noszenie maseczki na otwartym powietrzu ma sens?

Maseczki na świeżym powietrzu. Minister zdrowia potwierdza ważną datę

W czwartek (6.05) podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że wszystkie deklaracje dotyczące łagodzenia obostrzeń pozostają aktualne. Szef resortu zdrowia wypowiedział się również na temat obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

- Od 15 maja nie będzie trzeba nosić maseczek na zewnątrz, przy zachowaniu dystansu 1,5 metra między osobami - powiedział Niedzielski.

Niedzielski dodał, że obowiązek noszenia maseczek nadal będzie obowiązywał w zamkniętych pomieszczeniach. Polityk podkreślił, że jeszcze dzisiaj zostanie podpisane i opublikowane odpowiednie rozporządzenie epidemiczne.

Do kiedy maseczki na ulicy? Polska już teraz spełnia wymagania

Zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu jest obwarowane jednym warunkiem. Chodzi o wskaźnik liczby zakażeń na 100 tys. osób. Zgodnie z rządowymi zapowiedziami musi on spaść poniżej 15. Niedawno informowaliśmy, że warunek został spełniony już 4 maja, na co zwrócił uwagę Łukasz Pietrzak, jeden z analityków danych o epidemii.

"Jesteśmy poniżej progu obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz. Aktualny wskaźnik średniej liczby nowych zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców z siedmiu ostatnich dni wynosi 14,9" - napisał na Twitterze.

O obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu wielokrotnie wypowiadali się eksperci. Dr Paweł Grzesiowski powiedział w rozmowie z portalem Gazeta.pl, że maseczki powinny być noszone wtedy, kiedy nie możemy odizolować się od innej osoby.

- Z punktu widzenia ryzyka zakażenia, jeśli nie ma na ulicy ludzi, jeżeli nie ma wokół nas grupy osób, których nie znamy, które mogłyby zarażać, no to oczywiście maseczka nie ma sensu, bo wirus nie przenosi się z powietrzem na duże odległości - powiedział Grzesiowski, dodając, że maseczki należy jednak nosić w zamkniętych pomieszczeniach.

Więcej o: