Dzień Matki 2021. Kiedy przypada święto wszystkich mam?

Zbliża się Dzień Matki. Jak co roku święto mam przypada 26 maja. Jaki będzie to dzień tygodnia w tym roku?

Dzień Matki świętowany jest na całym świecie. W większości państw święto wszystkich mam obchodzone jest w drugą niedzielę maja. Jest tak np. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Grecji, Włoszech, Holandii, Finlandii, na Łotwie czy w Japonii.

Dzień Matki w Polsce ma swoją stałą datę i przypada 26 maja. W tym roku będzie to środa.

Dzień Matki. Historia tego święta

Tradycja Dnia Matki sięga czasów antycznych. Starożytni Grecy i Rzymianie otaczali kultem matki-boginie - symbole płodności i urodzaju. Później, gdy Cesartwo Rzymskie przyjęło chrześcijaństwo, zabroniono czczenia pogańskich bogów, przez co kult matki zanikł na bardzo długi czas.

Zwyczaj powrócił dopiero w siedemnastowiecznej Anglii, gdzie zwany był "niedzielą u matki". Tego dnia, wolnego od wykonywania pracy, w katedrach odbywały się nabożeństwa w intencji matek. Tradycją stało się wręczanie mamom drobnych podarków - np. słodyczy lub kwiatów. "Niedzielę u matki" obchodzono do XIX wieku. Praktyka ta powróciła po II wojnie światowej.

Polskie mamy świętowały swój dzień po raz pierwszy w 1914 roku. Tego dnia dzieci obdarowują swoje mamy własnoręcznie przygotowanymi laurkami, bukietami kwiatów i słodyczami, recytują też wierszyki z życzeniami. W przedszkolach i szkołach odbywają się z tej okazji uroczyste przedstawienia i akademie. Dzień Matki jest okazją do okazania mamie szacunku oraz podziękowania za trud włożony w wychowanie.

Jeśli brakuje Ci pomysłów na życzenia dla mamy, sprawdź nasze propozycje wierszyków z okazji Dnia Matki.

Zobacz wideo Prezent, z którym Dzień Matki będzie codziennie
Więcej o: