Dzień Matki 2021 - kiedy wypada święto wszystkich mam?

Dzień Matki to wyjątkowe święto, którego celem jest okazanie miłości i wdzięczności naszym mamom. W tym dniu wszystkie matki obdarowywane są kwiatami, laurkami oraz drobnymi upominkami. Kiedy w Polsce wypada Dzień Matki? Jaka jest historia tego święta?

Dzień Matki to święto, które w Polsce ma swoje stałe miejsce w kalendarzu - każdego roku obchodzimy je 26 maja. Dzień Matki świętowany jest niemal na całym świecie. W większości krajów dzień ten wypada w drugą niedzielę maja. Taka data obowiązuje m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Holandii, Grecji, Japonii, Włoszech, Finlandii, Wietnamie czy na Ukrainie. 

Zobacz wideo Na Dzień Mamy - Lova lava cake (nawet jeśli masz dwie lewe ręce)

Dzień Matki 2021. Skąd wzięło się to święto?

Święto wszystkich matek ma swoją długą tradycję, która sięga nawet czasów starożytnej Grecji i Rzymu. W antyku kultem obdarzano matki-boginie, które były symbolem płodności i urodzaju. Po upowszechnieniu się chrześcijaństwa zakazano kultu pogańskich bogów i praktyka zanikła na długie wieki. 

Majówka 2021. W których sklepach zrobimy zakupy? Majówka 2021. Czy sklepy będą otwarte?

Powróciła dopiero w siedemnastowiecznej Anglii, kiedy popularne stały się tzw. niedziele u matki. Tego dnia w świątyniach odprawiano modlitwy w intencji matek i wręczano im drobne podarunki - najczęściej kwiaty oraz słodycze. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Tradycja zanikła pod koniec XIX w.

Obchodzenie Dnia Matki upowszechniło się w Polsce w czasach dwudziestolecia międzywojennego. W tym dniu matki są obdarowywane przez własne dzieci laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju upominkami. Święto ma na celu okazanie wszystkim mamom szacunku, ale również wdzięczności za trud włożony w wychowanie. W większości krajów obchodzenie Dnia Matki upowszechniło się dopiero po zakończeniu II wojny światowej.

Lody Ekipa Lody Ekipa - o co chodzi w akcji marki "Koral"?

Więcej o: