Zgodnie z Kodeksem Pracy, każde święto, które występuje w okresie rozliczeniowym i przypada w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin.
W tym roku Święto Pracy, które jest dniem ustawowo wolnym od pracy, przypada w sobotę. Co za tym idzie, wielu pracowników i tak miałoby ten dzień wolny. W związku z tym pracodawca powinien udzielić dnia wolnego za święto wypadające w sobotę jeszcze w tym samym okresie rozliczeniowym. Jest to jednak zależne od danego zakładu pracy - może być to miesiąc, a nawet kwartał później. Konkretna data może być ustalona przez pracodawcę lub ten może dać w tej kwestii wybór pracownikowi.
Obniżenie czasu pracy w innym okresie rozliczeniowym, nawet na wniosek pracownika, jest niezgodne z prawem i zagrożone grzywną. Nie można również dzielić dnia wolnego na kilka dni po kilka godzin. Dzień wolny za 1 maja musi być odebrany jednorazowo w całości.
Pracodawca nie ma obowiązku dać dnia wolnego pracownikowi, który w tym czasie przebywa na urlopie bądź zwolnieniu lekarskim. Jeśli jednak jego choroba przypada na 1 maja, a zdąży on wrócić do pracy przed ustanowieniem dnia wolnego, należy mu go udzielić.
Święto Pracy jest obchodzone w Polsce od 1890 roku i jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Pierwsze obchody tego dnia odbywały się wbrew woli zaborców. W 1950 roku rząd komunistyczny nadał dniu 1 maja status święta państwowego. Obecnie w Polsce z tej okazji odbywają się uroczyste obchody.