Dzień Dziecka. Kiedy go obchodzimy i skąd wzięło się to święto?

Kiedy wypada Dzień Dziecka 2021? Skąd wzięło się to święto? Przypominamy najważniejsze informacje dotyczące dnia wszystkich dzieci.

Powoli zbliża się Dzień Dziecka. To międzynarodowe święto obchodzone jest niemalże na całym świecie, choć nie w każdym kraju obchodzone jest tego samego dnia. Warto wiedzieć, skąd ono się wzięło i kiedy zostało ustanowione. 

Zobacz wideo Dzień Dziecka rękoma dziecka. Stefek nie może się mylić, to będzie pyszna zabawa

Dzień Dziecka. Kiedy go obchodzimy?

W różnych krajach Dzień Dziecna obchodzony jest w różne dni. We Włoszech i Francji świętuje się 6 stycznia, w Paragwaju 16 sierpnia, w Turcji 23 kwietnia, w Japonii natomiast dziewczynki i chłopcy obchodzą go osobno - 3 i 5 maja. W Polsce święto na cześć dzieci mamy co roku 1 czerwca, w tym roku będzie to wtorek.

Mateusz Morawiecki mówił o tzw. paszportach covidowych Paszporty covidowe obowiązkowe dla Polaków? Morawiecki mówi o presji UE

Dzień Dziecka. Skąd wzięło się to święto?

Międzynarodowy Dzień Dziecka w Polsce i w innych byłych państwach socjalistycznych obchodzony jest już od 1950 roku. Wtedy zorganizowano obchody przy okazji akcji zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Później Dzień Dziecka stał się świętem stałym, w 1954 roku został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Celem wyznaczenia takiego święta było upowszechnianie ideałów i celów dotyczących praw dziecka, które znajdują się w Karcie Narodów Zjednoczonych. 

Sejm Dzieci i Młodzieży. Tegoroczne obrady odbędą się online

1 czerwca w Polsce odbędą się obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży - to akcja, która ma propagować parlamentaryzm wśród młodych ludzi. Kadencja "posłów" trwa rok, a jedyne obrady organizowane są właśnie w Dzień Dziecka.

'Studio Biznes' Kluczowe dwa tygodnie dla frankowiczów. Co zmienią orzeczenia SN i TSUE?

W związku z sytuacją epidemiologiczną tegoroczne obrady odbędą się online. Na stronie internetowej SDiM jest dostępny regulamin i informacje o zapisach. Każdy uczestnik SDiM najpóźniej w dniu rozpoczęcia konkursu musi mieć ukończone 13 lat, ale w dniu 1 czerwca br. nie może mieć ukończonych 18 lat. Zgłaszać należy się w dwuosobowych zespołach złożonych z uczniów tej samej szkoły - czytamy na oficjalnej stronie.

Tegoroczny temat brzmi: "Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego - w poszukiwaniu drogowskazów we współczesnym świecie według wartości i ideałów Prymasa Tysiąclecia. W jaki sposób możesz wykorzystać nauki kardynała Stefana Wyszyńskiego w obecnej rzeczywistości, w odniesieniu do swojego życia, do życia Twojej rodziny lub społeczności, w której mieszkasz?".

Więcej o: