Powoli zbliża się Dzień Dziecka. To międzynarodowe święto obchodzone jest niemalże na całym świecie, choć nie w każdym kraju obchodzone jest tego samego dnia. Warto wiedzieć, skąd ono się wzięło i kiedy zostało ustanowione.
W różnych krajach Dzień Dziecna obchodzony jest w różne dni. We Włoszech i Francji świętuje się 6 stycznia, w Paragwaju 16 sierpnia, w Turcji 23 kwietnia, w Japonii natomiast dziewczynki i chłopcy obchodzą go osobno - 3 i 5 maja. W Polsce święto na cześć dzieci mamy co roku 1 czerwca, w tym roku będzie to wtorek.
Międzynarodowy Dzień Dziecka w Polsce i w innych byłych państwach socjalistycznych obchodzony jest już od 1950 roku. Wtedy zorganizowano obchody przy okazji akcji zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Później Dzień Dziecka stał się świętem stałym, w 1954 roku został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Celem wyznaczenia takiego święta było upowszechnianie ideałów i celów dotyczących praw dziecka, które znajdują się w Karcie Narodów Zjednoczonych.
1 czerwca w Polsce odbędą się obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży - to akcja, która ma propagować parlamentaryzm wśród młodych ludzi. Kadencja "posłów" trwa rok, a jedyne obrady organizowane są właśnie w Dzień Dziecka.
W związku z sytuacją epidemiologiczną tegoroczne obrady odbędą się online. Na stronie internetowej SDiM jest dostępny regulamin i informacje o zapisach. Każdy uczestnik SDiM najpóźniej w dniu rozpoczęcia konkursu musi mieć ukończone 13 lat, ale w dniu 1 czerwca br. nie może mieć ukończonych 18 lat. Zgłaszać należy się w dwuosobowych zespołach złożonych z uczniów tej samej szkoły - czytamy na oficjalnej stronie.
Tegoroczny temat brzmi: "Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego - w poszukiwaniu drogowskazów we współczesnym świecie według wartości i ideałów Prymasa Tysiąclecia. W jaki sposób możesz wykorzystać nauki kardynała Stefana Wyszyńskiego w obecnej rzeczywistości, w odniesieniu do swojego życia, do życia Twojej rodziny lub społeczności, w której mieszkasz?".