Boże Ciało. Kiedy przypada to święto? Czy będzie wtedy wolne?

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z ważniejszych świąt katolickich. W tym roku przypada w pierwszy czwartek czerwca. Sprawdź dokładną datę oraz poznaj tradycje związane z obchodami Bożego Ciała.

Boże Ciało to potoczna nazwa Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Święto pierwszy raz obchodzono w Leodium (Belgia) w 1246 roku, co miało związek z objawieniami błogosławionej Julianny z Cornillon. 71 lat później święto to ustaniowiono dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce tradycję tę zapoczątkował biskup Nanker podczas synodu w Krakowie w 1320 roku. Od końca XIV wieku obchodzone jest we wszystkich diecezjach.

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Boże Ciało jest świętem ruchomym. Odbywa się 60 dni po Wielkanocy, w czwartek następujący po święcie Trójcy Świętej, które w tym roku przypada 30 maja. Według tej zasady w 2021 roku Boże Ciało będzie obchodzone 3 czerwca.

Czy święto Bożego Ciała jest dniem wolnym od pracy?

Święto Bożego Ciała jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Praktyką znaną od lat jest wybieranie przez pracowników urlopu w piątek tuż po Bożym Ciele. Wówczas można cieszyć się czterodniowym długim weekendem. Przypominamy, że w dniu Bożego Ciała obowiązuje zakaz handlu i sklepy będą zamknięte.

Boże Ciało. Jakie tradycje są z nim związane?

Święto jest obchodzone na pamiątkę przemiany chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa. Tego dnia w kościołach odbywają się uroczyste msze święte, po których następują procesje ulicami parafii. Tłum wiernych zatrzymuje się przy przygotowanych z tej okazji czterech ołtarzach, gdzie odczytywane są fragmenty ewangelii dotyczące Eucharystii. Podczas procesji przenoszone są monstrancja z Najświętszym Sakramentem oraz krzyż. Na koniec uroczystości wiernym udzielane jest błogosławieństwo sakramentalne. Boże Ciało jest świętem nakazanym, co oznacza, że katolicy mają tego dnia obowiązek uczestniczenia w mszy świętej. Nie są za to zobowiązani do brania udziału w procesji.

Majówka 2021. Czy będziemy mogli zrobić zakupy (zdjęcie ilustracyjne)Majówka 2021. Czy sklepy będą otwarte? Kiedy zrobić zakupy?

Więcej o: