Boże Ciało to potoczna nazwa Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Święto pierwszy raz obchodzono w Leodium (Belgia) w 1246 roku, co miało związek z objawieniami błogosławionej Julianny z Cornillon. 71 lat później święto to ustaniowiono dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce tradycję tę zapoczątkował biskup Nanker podczas synodu w Krakowie w 1320 roku. Od końca XIV wieku obchodzone jest we wszystkich diecezjach.
Boże Ciało jest świętem ruchomym. Odbywa się 60 dni po Wielkanocy, w czwartek następujący po święcie Trójcy Świętej, które w tym roku przypada 30 maja. Według tej zasady w 2021 roku Boże Ciało będzie obchodzone 3 czerwca.
Święto Bożego Ciała jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Praktyką znaną od lat jest wybieranie przez pracowników urlopu w piątek tuż po Bożym Ciele. Wówczas można cieszyć się czterodniowym długim weekendem. Przypominamy, że w dniu Bożego Ciała obowiązuje zakaz handlu i sklepy będą zamknięte.
Święto jest obchodzone na pamiątkę przemiany chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa. Tego dnia w kościołach odbywają się uroczyste msze święte, po których następują procesje ulicami parafii. Tłum wiernych zatrzymuje się przy przygotowanych z tej okazji czterech ołtarzach, gdzie odczytywane są fragmenty ewangelii dotyczące Eucharystii. Podczas procesji przenoszone są monstrancja z Najświętszym Sakramentem oraz krzyż. Na koniec uroczystości wiernym udzielane jest błogosławieństwo sakramentalne. Boże Ciało jest świętem nakazanym, co oznacza, że katolicy mają tego dnia obowiązek uczestniczenia w mszy świętej. Nie są za to zobowiązani do brania udziału w procesji.