3 maja. Co to za święto? Co upamiętnia? Czy jest to dzień wolny od pracy?

3 maja w Polsce obchodzone jest Święto Narodowe Trzeciego Maja. Co upamiętnia ten dzień? W jaki sposób celebrujemy to święto? Przypominamy najważniejsze informacje dotyczące 3 maja.

Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzimy co roku, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była drugim w nowożytnej Europie i trzecim na świecie dokumentem tego typu. Ustawa ta została zaprojektowana po to, aby zlikwidować wady systemu opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej, która obowiązywała w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa. Konstytucja 3 Maja formalnie zniosła też liberum veto.

Zobacz wideo Czysty ruszt, pięknie podane przekąski i szybko schłodzone napoje, czyli myki na sezon grillowy

Święto 3 maja w Polsce. Przywracano je kilkukrotnie

Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791. Po raz kolejny uchwalono je w 1919 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946, kiedy w wielu miastach doszło do krwawych demonstracji studenckich. Wówczas władze zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestacji były tłumione przez milicję. Święto to zostało zniesione w 1951 roku. Po raz kolejny przywrócono je w 1990 roku. Obchody święta 3 maja w Warszawie na Placu Zamkowym odbyły się wówczas w obecności prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego.

Szczepienia przeciw COVID-19Szczepienia przeciw COVID-19. Ruszyła rejestracja dla rocznika 1986-1987

3 maja. Czy ten dzień jest wolny od pracy i nauki?

3 maja 2021 to dzień ustawowo wolny od pracy. Tego dnia zamknięte są także szkoły, co oznacza, że uczniowie mogą odpocząć od nauki. Zwyczajowo z okazji tego święta organizowane są liczne pochody trzeciomajowe i pikniki. Odbywają się także oficjalne uroczystości, gównie o charakterze wojskowym.

Horoskop dzienny - poniedziałek 3 maja [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]Horoskop dzienny - poniedziałek 3 maja [wszystkie znaki zodiaku]

Więcej o: