Zielone Świątki to potoczna nazwa święta Zesłania Ducha Świętego. Uważa się, że pierwotnie dzień ten wiązał się z pogańskimi obchodami wiosny, obecnie jednak jest to jedna z najważniejszych uroczystości kościelnych, która upamiętnia wydarzenia z Dziejów Apostolskich i zamyka w kalendarzu liturgicznym okres wielkanocny.
Zielone Świątki są dniem ustawowo wolnym od pracy, jednak zawsze wypadają one w niedziele, 49 dni po Niedzieli Wielkanocnej. O ile pracodawca jest zobowiązany do oddania dodatkowego dnia wolnego za każde ze świąt wypadających w sobotę, o tyle tych odbywających się w niedzielę to nie dotyczy. Kiedyś święto to obchodzono przez dwa dni, z których oba były wolne od pracy (niedziela i poniedziałek), zostało to jednak zniesione w roku 1951.
Prawo do świętowania także w poniedziałek (a co za tym idzie do wolnego od pracy czy nauki) przysługuje jednak wyznawcom Kościoła Zielonoświątkowego. Jest to regulowane ustawą z 20 lutego 1997 roku o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczpospolitej.
W Zielone Świątki obowiązuje także zakaz handlu - tego dnia nie zrobimy większych zakupów, warto więc zawczasu zaopatrzyć się w potrzebne produkty. Jeśli jednak będziemy tego dnia czegoś pilnie potrzebować, otwarte będą poszczególne punkty, takie jak między innymi: