Luzowanie obostrzeń. Jakie kolejne kroki podejmie rząd? RMF FM: Priorytetem edukacja

Kwestia luzowania obostrzeń zostanie rozpatrzona na najbliższym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, po którym poznamy ostateczną decyzję. Jakie kolejne kroki podejmie rząd? Zgodnie z doniesieniami RMF FM, priorytetem będzie edukacja, zwłaszcza w województwach, w których sytuacja epidemiczna jest najgorsza.

Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Twoim imieniu. We wtorek 27.04 o godzinie 8:30 gościem programu specjalnego Gazeta.pl będzie prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Od poniedziałku 26 kwietnia w jedenastu województwach obowiązują złagodzone restrykcje epidemiczne. Do szkół w trybie hybrydowym powrócili uczniowie klas I-III szkół podstawowych, działalność mogły również wznowić salony fryzjerskie oraz kosmetyczne. W pozostałych województwach - śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim - na razie wciąż funkcjonują ostrzejsze rygory sanitarne. Jak zapowiada jednak RMF FM, prawdopodobnie niebawem i tam zostaną one poluzowane. 

Luzowanie obostrzeń. Jeszcze w tym tygodniu zapadnie decyzja 

Rząd od poniedziałku zniósł część restrykcji dotyczących edukacji oraz usług, a jeszcze w tym tygodniu mamy dowiedzieć się, jakie dalsze zmiany czekają nas już po weekendzie majowym. Zgodnie z zapowiedziami szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka konferencja odbędzie się w środę, jednak reporter RMF FM Krzysztof Berenda, twierdzi, że niewykluczone, iż będzie ona miała miejsce we wtorek. 

Michał Dworczyk (na zdjęciu) podał termin konferencji ws. luzowania obostrzeńMichał Dworczyk: W środę konferencja prasowa w sprawie obostrzeń

Według dziennikarza, priorytetem rządu ws. luzowania obostrzeń w najbliższym czasie ma być edukacja w pięciu województwach, w których sytuacja epidemiczna nie pozwalała do tej pory nawet na częściowe otwarcie placówek szkolnych. Tam również prawdopodobnie otwarte zostaną usługi, niewykluczone, że już od 4 maja. Oznacza to, że możliwe byłoby otwarcie m.in. kin, teatrów, muzeów czy sportu na terenie całego kraju. Ostateczną decyzję poznamy jednak dopiero w środę lub - jak zapowiada RMF FM - we wtorek. 

Michał DworczykSzczepienia w zakładach pracy. Rejestracja przedsiębiorców od 4 maja

Konferencja prasowa. Minister Dworczyk o szczepieniach w zakładach pracy

- Planujemy szczepienia w zakładach pracy - to będzie ważny kanał szczepień. Na wejście do programu pozwala zebranie 300 pracowników bądź pracowników i ich rodzin chętnych do zaszczepienia. Dzisiaj te zasady zostaną zawieszone na stronach rządowych - zapowiadał szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, na której zapowiedział środową konferencję ws. luzowania obostrzeń. 

4 maja ruszy rejestracja dla przedsiębiorców, którzy będą chcieli organizować szczepienia dla swoich pracowników. Co ważne, kolejność zgłoszeń będzie istotna. Kiedy faktycznie ruszą szczepienia w zakładach pracy? Tego minister Dworczyk dokładnie nie określił, zaznaczając jednak, że jest przekonany, iż rozpoczną się one jeszcze w maju. 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek, że w ciągu ostatniej doby odnotowanych zostało 3 451 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 4 osoby, z powodu chorób współistniejących - 18. W ciągu doby wykonanych zostało 33,8 tys. testów. 

Zobacz wideo Od 4 maja pracodawcy będą mogli zgłaszać swoje firmy do szczepień
Więcej o: