Majówka. Czy można grillować na balkonie? Jak wysoki mandat można dostać?

Majówka, ze względu na panującą epidemię, wiązać się będzie z pewnymi ograniczeniami. Wiele osób zastanawia się jednak, jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o grillowanie na balkonie. Czy to legalne? Czy grozi za to kara? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo Uprawa roślin na balkonie - czego potrzebujesz, co można zasiać, na co zwrócić uwagę?

Kiedy pogoda robi się coraz bardziej przyjazna, wiele osób pragnie jak najczęściej przebywać na świeżym powietrzu. Majówka to świetny moment na zaplanowanie jakichś atrakcji, które pomogą nam się zrelaksować. Niestety w tym roku, ze względu na panującą epidemię koronawirusa, sposoby na spędzenie wolnego czasu - także na dworze - drastycznie się skurczyły. Jak wygląda więc sprawa grillowania na balkonie? Czy tego typu praktyki są legalne? A może grozi nam za nie mandat?

Majówka podczas epidemii. Grill na balkonie

Oczywiście musimy pamiętać, że zgodnie z aktualnymi przepisami, zabronione jest organizowane wszelkiego rodzaju spotkań powyżej pięciu osób, a także samo uczestnictwo w tego typu wydarzeniach. O zorganizowaniu hucznego grilla dla rodziny i przyjaciół nie mamy więc co nawet myśleć. Ale jak sprawa ma się ze skromnym grillem dla domowników?

Majówka w PolscePogoda na majówkę. Nie takiej się spodziewaliśmy

Czy grillowanie na balkonie jest legalne?

Nie istnieje przepis zabraniający rozpalania grilla na balkonie. Nie oznacza to jednak, że w razie jego zorganizowania nie zostaniemy ukarani. Po pierwsze zabronione jest bowiem rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów (paragraf 4, ustęp 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719). Za złamanie tego przepisu możemy dostać mandat w wysokości 500 zł, ale w przypadku spowodowania pożaru Kodeks karny przewiduje karę nawet do 10 lat więzienia. Użycie tradycyjnego grilla węglowego nie będzie więc raczej dobrym pomysłem.

Co jeszcze warto wiedzieć w związku z grillowaniem na balkonie?

Poza drugie art. 144 Kodeksu cywilnego mówi o "immisjach", czyli działaniach, które są uciążliwe dla innych mieszkańców. Jeżeli więc będziemy często rozpalać grilla, co w jakiś sposób uprzykrzy życie naszym sąsiadom, możemy zostać pozwani do sądu. Warto pamiętać, że dym, zapachy i głośne zachowanie mogą zakłócić spokój innych mieszkańców.

Dodatkowo wiele spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych korzysta z własnych, wewnętrznych regulaminów, w których zabrania między innymi grillowania na balkonie. Warto wczytać się więc w obowiązujące nas przepisy. Jeżeli zdecydujemy się na zorganizowanie grilla na balkonie, wybierajmy grille elektryczne i zachowujmy wszelkie zasady bezpieczeństwa.

zakupy (Zdjęcie ilustracyjne)Długi weekend majowy. Czy w sobotę 2 maja zrobimy zakupy?

Więcej o: