Matury 2021. Co ze sobą zabrać? Co należy zostawić w domu?

Zbliżają się matury 2021. Już we wtorek uczniowie zajmą miejsca w salach egzaminacyjnych, aby podejść do pierwszego w tym roku egzaminu. Co można mieć przy sobie, wchodząc na egzamin, a co lepiej zostawić w domu? Podpowiadamy.

Matury 2021 rozpoczną się 4 maja, a zakończą 21 maja. Każdy z maturzystów będzie musiał przystąpić do co najmniej trzech egzaminów pisemnych - z polskiego, matematyki i wybranego języka obcego. Co należy ze sobą zabrać, idąc na egzamin?

Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?

Matury 2021. Co ze sobą zabrać?

Każdemu zdarza się w stresie o czymś zapomnieć, dlatego przygotowaliśmy listę rzeczy, które należy zabrać ze sobą na egzamin maturalny:

  • maseczka to obowiązkowy atrybut tegorocznego maturzysty - można ją zdjąć dopiero po zajęciu swojego miejsca na sali egzaminacyjnej,
  • dowód osobisty - bez niego uczeń nie zostanie wpuszczony na salę,
  • czarny długopis, najlepiej kilka sztuk - aby oszczędzić sobie stresu w sytuacji, kiedy jeden przestanie pisać,
  • linijka, prosty kalkulator i cyrkiel - te przedmioty należy zabrać z sobą na egzamin z matematyki,
  • butelka wody - nie wszystkie szkoły zapewniają napoje, można natomiast zabrać ze sobą małą butelkę wody, która w czasie egzaminu musi stać obok ławki - aby nie ryzykować zalaniem arkusza egzaminacyjnego,
  • słowniki mogą przynieść cudzoziemcy, którzy uzyskali zgodę na korzystanie z takiej pomocy.

Nie należy zabierać zbędnej elektroniki - tabletów, aparatów fotograficznych i innych sprzętów, które nie będą potrzebne - i tak nie można ich wnieść na salę. Za drzwiami należy zostawić także podręczniki czy przedmioty, które mają przynieść szczęście, np. pluszowe zabawki.

Matury 2021. Jak będzie wyglądał egzamin w czasie pandemii?

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wytyczne dotyczące przeprowadzania tegorocznych egzaminów w reżimie sanitarnym.

Uczniowie powinni przynieść na egzamin swoje przybory (nie można ich pożyczać od innych osób), a także wodę do picia. Jeżeli szkoła zdecyduje się zapewnić egzaminowanym na przykład kalkulatory, musi je dezynfekować.

Ławki na salach egzaminacyjnych będą oddalone od siebie o półtora metra, taką samą odległość powinni zachować między sobą uczniowie oczekujący na wejście do szkoły lub na salę. Na teren szkoły nie mogą wejść rodzice - wyjątkiem są opiekunowie tych uczniów, którzy potrzebują pomocy przy poruszaniu się. Do szkoły należy wejść, zakrywając usta i nos. Maseczkę można zdjąć dopiero po zajęcia miejsca na sali egzaminacyjnej.

Więcej o: