Maj to kolejny miesiąc, który może być trudnym czasem dla osób uczulonych na pyłki roślin. W tym okresie alergicy mogą obserwować takie objawy jak ból głowy, zatkany nos, katar czy kichanie. Jakie rośliny pylą w maju?
Zobacz wideo
Co kiedy pyli? Podpowiadamy, kiedy muszą uważać alergicy
Co pyli w maju? Gatunki roślin aktywne w maju [LISTA]
Niektóre rośliny zaczynają pylić w maju, inne kończą, ale ich pyłki dalej mogą powodować katar, ból głowy i inne nieprzyjemne reakcje. Oto lista gatunków, które są aktywne w tym miesiącu.
- Trawy - najwcześniej zaczynają pylić tzw. słodka trawa wiosenna oraz trawa tymotka i kupkówka. Pyłki traw mogą dawać się we znaki alergikom nawet do sierpnia.
- Babka lancetowata - roślina ta zaczyna pylić w maju. Najwyższe stężenie jej pyłków przypada jednak na przełom czerwca i lipca.
- Pokrzywa - również zaczyna pylić w maju. Roślina ta powoduje alergie stosunkowo rzadko.
- Szczaw - podobnie jak pokrzywa roślina ta wywołuje alergie rzadziej niż np. pylące trawy.
- Żyto - początek pylenia tej rośliny przypada właśnie na maj.
- Brzoza - drzewo to przestaje pylić w maju, jednak w chłodniejszych regionach wciąż może się utrzymywać wysokie stężenie pyłków tego gatunku.
- Topola - podobnie jak brzoza, topola przestaje pylić w maju, jednak jej pyłki mogą jeszcze powodować reakcje alergiczne
- Dąb - to drzewo zaczyna pylić właśnie w maju, a jego pyłki mogą wywoływać objawy alergii do końca miesiąca
- Sosna - ta roślina również zaczyna pylić w maju. Taki stan rzeczy może utrzymać się do połowy czerwca.
Alergie na pyłki. Jak łagodzić objawy?
Osoby, które obserwują u siebie reakcje alergiczne, powinny skonsultować się z alergologiem. Wykonanie testów skórnych lub badań krwi pozwoli stwierdzić, które rośliny wywołują uczulenie. Alergicy mogą łagodzić nieprzyjemne symptomy, przyjmując leki histaminowe lub stosując krople do oczu i nosa.