Światowy Dzień Ziemi 2021. Google Doodle przypomina o odpowiedzialności pokoleniowej

Światowy Dzień Ziemi co roku obchodzimy 22 kwietnia. W tym roku święto to wypada w czwartek. Motywem przewodnim jest hasło "Przywróć naszą Ziemię", a wiele wydarzeń, ze względu na sytuację epidemiologiczną odbywa się online. Google D również postanowił uczcić Dzień Ziemi, przygotowując specjalną grafikę.

Na stronie startowej wyszukiwarki Google znajduje się krótki filmik przygotowany z okazji Światowego Dnia Ziemi, który obchodzimy 22 kwietnia. "Dzisiejszy film Google Doodle pokazuje, jak każde pokolenie może przyczynić się do przywrócenia Ziemi. Pojedynczy akt może zakorzenić się i rozwinąć w coś pięknego" - napisano na twitterowym koncie Google Doodle.

Zobacz wideo Rudzińska-Bluszcz: Na zachodzie bycie ekologiem jest sexy. W Polsce pokutuje wizerunek kogoś, komu bliżej do ekoterrorysty

Światowy Dzień Ziemi 2021. Obchody w czasie pandemii

Tegoroczny Światowy Dzień Ziemi będzie wyglądał nieco inaczej niż dotychczas, a wszystko przez pandemię. Wiele wydarzeń nie zostało jednak odwołanych, a przeniesionych do przestrzeni wirtualnej. Wyjątkiem jest sprzątanie świata i sadzenie roślin - te inicjatywy będą się odbywały w różnych miastach Polski, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego i w małych grupach - tak, aby jak najbardziej zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa podczas akcji. Miasta, które je zorganizują to między innymi Warszawa i Gdynia.

W internecie z kolei można wziąć udział w różnego rodzaju konferencjach, wykładach i innych wydarzeniach odbywających się pod egidą tegorocznego Dnia Ziemi. Jednym z nich jest Klimatyczny Dzień Ziemi 2021 organizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, przeznaczony dla uczniów i nauczycieli.

Czy wszystkie śmieci trafiają do jednej śmieciarki? Wielu Polaków nie wierzy w obecny systemCzy wszystkie śmieci trafiają do jednej śmieciarki? Rozprawiamy się z mitami

W Dzień Ziemi, zamiast zbierać śmieci, nauczmy się postępować tak, by ich w ogóle nie było. Wraz z ekspertami i ekspertkami zapraszamy na cykl spotkań i praktycznych warsztatów dla uczniów i nauczycieli, podczas których dowiecie się, jak codzienne wybory, w szkole i w domu wpływają na klimat i naszą planetę

- napisano na stronie CEO.

Kolejnym wartym uwagi wydarzeniem online jest Ekologiczny Festiwal Online EKOfeston, który został objęty o honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Spotkania są bezpłatne, a pełny harmonogram można znaleźć na stronie internetowej ekofeston.abrys.pl.

Światowy Dzień Ziemi. Od czego się zaczęło?

Światowy Dzień Ziemi nazwano świętem międzynarodowym w roku 1971. To wtedy Sekretarz Generalny ONZ podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. Kilkanaście lat później, w 1990 roku, już 200 milionów obywateli 141 państw wzięło udział w obchodach tego dnia, włączyła się również Polska. Dwa lata później w Rio de Janeiro odbył się Szczyt Ziemi ONZ. Obchody święta zaczęły przybierać na sile, a jego celem co roku jest promowanie postaw proekologicznych w codziennym życiu i uświadamianie obywatelom tego, jak ważne jest dbanie o środowisko. Obecnie około 190 krajów bierze udział w Światowym Dniu Ziemi.

Szczyt klimatyczny zorganizowany przez Joe Bidena odbędzie się w dnia 22-23 kwietnia 2021 r.Szczyt "największych niszczycieli klimatu". Co powie Andrzej Duda?

Więcej o: