Czy 3 maja sklepy są otwarte? Gdzie można zrobić zakupy mimo święta wolnego od pracy?

Czy w dniu Święta Konstytucji 3 maja obowiązuje zakaz handlu? W których sklepach uda nam się zrobić tego dnia zakupy? Podpowiadamy!
Zobacz wideo Będzie nowy podatek, sklepy zapłacą za korki? "Nie chcemy ryzyka wzrostu cen"

3 maja w Polsce obchodzone jest święto narodowe, upamiętniające przyjęcie konstytucji w 1791 roku - pierwszej spisanej w Europie, a drugiej na świecie (jako pierwsza uchwalona została w 1755 roku Konstytucja Korsyki). Tego dnia obowiązuje zakaz handlu, jednak niektóre sklepy mogą być otwarte. Które?

Adam Niedzielski o wakacjach: spadek zakażeń nie oznacza, że nastąpi jakieś znaczące poluzowanie obostrzeńNiedzielski o wakacjach: spadek zakażeń nie oznacza poluzowania obostrzeń

Święto 3 maja - które sklepy są otwarte?

Trzeciomajowe święto, które w tym roku wpada w poniedziałek, to dzień ustawowo wolny od handlu. Warto więc z wyprzedzeniem zaopatrzyć się w odpowiednie zapasy, ponieważ wszelkie markety i większe sklepy będą tego dnia nieczynne. Jeśli jednak niespodziewanie będziemy musieli zrobić drobne zakupy, to nic straconego! Potrzebne produkty kupimy w kilku z poniższych punktów, w których nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele i święta:

  • w sklepach, w których za ladą stanie właściciel (między innymi: Żabkach, Carrefourach Express, Fresh-marketach, Lewiatanach, osiedlowych sklepikach);
  • w sklepach na dworcach, lotniskach i w strefach wolnocłowych;
  • na stacjach paliw;
  • w aptekach;
  • w kwiaciarniach;
  • w lokalach gastronomicznych (w dowozie i na wynos).

Długoterminowa prognoza pogody na maj. Na horyzoncie widać upalne temperaturyPogoda. Kiedy ocieplenie? Synoptycy prognozują upał. A co z majówką?

Majówka 2021 - czy zrobimy zakupy?

Trzeba pamiętać, że zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, większych zakupów nie zrobiliśmy także 1 maja, kiedy wypadało Święto Pracy. O ile zazwyczaj sklepy są czynne pomiędzy oboma świętami, czyli 2 maja, w tym roku wtedy również nie zrobiliśmy tego dnia większych zakupów. 2 maja 2021 wypadało bowiem w niedzielę.

Więcej o: