Akcja Żonkile - na czym polega? Lista punktów w Warszawie, w których będą rozdawane żonkile

19 kwietnia 2021 r. obchodzimy 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Jak co roku muzeum POLIN organizuje też Akcję Żonkile. Na czym polega na inicjatywa?

19 kwietnia na ulicach Warszawy wolontariusze tradycyjnie rozdawali papierowe żonkile, które są symbolem Akcji Żonkile, upamiętniającej rocznice wybuchu powstania w getcie warszawskim. W 2021 roku, z powodu epidemii koronawirusa, obchody zostają zmienione. 

Obchody w Warszawie rocznicy wybuchu powstania w getcie78. rocznica powstania w getcie warszawskim

Akcja Żonkile w Warszawie - gdzie można spotkać wolontariuszy?

Mimo tego, 19 kwietnia w godzinach od 7:45 do 10:00 oraz od 15:00 do 18:00 wolontariusze będą rozdawali żonkile w niektórych miejscach w Warszawie. Wolontariusze będą rozwalali żółte, papierowe kwiaty przy stacjach metra:

  • Politechnika,
  • Centrum,
  • Świętokrzyska,
  • Ratusz Arsenał,

z także przy dworcach Centralnym i Wileńskim. Papierowe żonkile można też dostać przy budynku muzeum POLIN w godzinach od 10:30 do 13:30

Akcja Żonkile kiedy się odbędzie? Czy w tym roku w Warszawie wolontariusze rozdadzą żółte kwiaty?Akcja Żonkile - na czym polega? Co oznaczają żółte kwiaty?

Żonkile będzie można pobrać z "rocznicowych słupów", przy których staną także płyny do dezynfekcji. Słupy można znaleźć w okolicach:

  • przy Rondzie Waszyngtona w kierunku Centrum;
  • na rogu Marszałkowskiej i Hożej w kierunku na Mokotów;
  • na rogu al. Solidarności i Żelaznej w kierunku Centrum;
  • przy pl. Wilsona i ul. Krasińskiego koło przystanku w kierunku Centrum;
  • na rogu Puławskiej i Różanej.

Papierowe żonkile można pobrać także za pośrednictwem strony internetowej. "Wystarczy, że pobierzecie szablon ze strony, wydrukujecie go i złożycie" - zachęca do udziału Muzeum POLIN. Dodatkowo użytkownicy Facebooka mogą pobrać nakładki na zdjęcie profilowe. Organizator przygotował również specjalną rocznicową grafikę do powieszenia w widocznym miejscu. Dostępna w PDF do pobrania TUTAJ.

Akcja Żonkile po raz pierwszy zorganizowana została w 2013 roku. Kwiaty te są symbolem pamięci, nadziei oraz szacunku. Związane są także z postacią Marka Edelmana, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam też składał je przed Pomnikiem Bohaterów Getta. 

Więcej o: