Książę Filip zmarł w piątek 9 kwietnia w wieku 99 lat. W sobotę 17 kwietnia odbędą się jego uroczystości pogrzebowe. Ceremonia będzie miała kameralny charakter. W związku z sytuacją pandemiczną lista sporządzona przez samą królową została ograniczona do 30 uczestników ceremonii. Zaapelowano także, by osoby postronne nie gromadziły się w miejscach związanych z brytyjską rodziną królewską.
Urodził się na greckiej wyspie Korfu 10 czerwca 1921 roku jako jedyny syn księcia Andrzeja z Danii i księżniczki Alicji z Battenbergu - prawnuczki królowej Wiktorii. Miał cztery starsze siostry: Cecilie, Sophie, Margaritę i Theodorę. Gdy Filip był jeszcze dzieckiem, jego rodzina została wygnana z Grecji. Było to następstwem abdykacji jego wuja - Konstantyna I - po porażce odniesionej w czasie wojny z Turcją. Rodzina księcia Andrzeja przeniosła się do Francji i osiadła w podparyskim Saint-Cloud.
Filip uczył się w amerykańskiej szkole w Paryżu, a w 1928 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął naukę w Cheam School. Niedługo potem u jego matki zdiagnozowano schizofrenię i umieszczono ją w szpitalu psychiatrycznym. Ojciec stracił zainteresowanie rodziną i porzucił ją, przenosząc się do Monte Carlo. Filip pomieszkiwał w tym czasie u krewnych, aż znalazł schronienie u wuja, lorda Louisa Mountbattena.
W latach 30. Filip przeniósł się do Niemiec, do szkoły Schule Schloss Salem, a rok później podjął studia w szkockiej uczelni Gordonstoun. Następnie wstąpił do Royal Naval College w Dartmouth, gdzie spotkał Elżbietę II. Choć związany był wtedy z Margaret Osla Benning, Filip podjął decyzję o poślubieniu przyszłej królowej brytyjskiej.
Młodzi spotkali się po raz pierwszy na weselu kuzynki Filipa, gdy ten miał tylko 13 lat. Spotkanie, które zadecydowało o ich wspólnej przyszłości, miało miejsce kilka lat później, w 1939 roku, gdy Jerzy VI odwiedził z rodziną Royal Naval College.
Lord Mountbatten próbował przekonać Filipa, początkowo niechętnego wobec Elżbiety, by się z nią ożenił, co miało doprowadzić do zmiany nazwy dynastii. Przyszła para nawiązała ze sobą kontakt listowny, a w 1946 roku Filip oświadczył się Elżbiecie. Pobrali się 20 listopada 1947 roku. W dniu ślubu został mianowany księciem Edynburga, hrabią Marioneth, a także baronem Greenwich.
Przez ponad 60 lat był małżonkiem królowej. Angażował się w sprawy związane ze środowiskiem, lekkoatletyką i edukacją. Był pomysłodawcą Nagrody Księcia Edynburga, przyznawanej od połowy lat 50. zdolnej młodzieży. Za swoje zasługi podczas II wojny światowej został wyróżniony nagrodą tzw. Mentioned in Despatches oraz odznaczenie Greckiego Krzyża Wojennego. Objął stanowisko pierwszego oficera HMS "Wallace" w wieku zaledwie 21 lat. W 1943 roku w trakcie inwazji na Sycylię uratował swój okręt podczas nocnego nalotu bombowców. W 1944 roku był obecny w Zatoce Tokijskiej, gdy podpisywano akt kapitulacji Japonii, kończący II wojnę światową na Dalekim Wschodzie.
Uroczystości pogrzebowe księcia Filipa rozpoczną się o godzinie 15:00 czasu brytyjskiego (16:00 czasu polskiego) w kaplicy św. Jerzego w Windsorze. Nabożeństwo poprowadzi dziekan Windsoru, David Conner.
Trumna zostanie najpierw przeniesiona z kaplicy do bramy pałacowej, umieszczona na specjalnie zmodyfikowanym przez księcia Filipa na tę okoliczność wojskowym land roverze, a następnie przewieziona z powrotem do kaplicy św. Jerzego. Za trumną w pierwszej kolejności podążać będą dzieci księcia, a za nimi pozostali uczestnicy ceremonii, z wyjątkiem królowej. Elżbieta II do kaplicy uda się królewskim bentleyem.
Mężczyźni obecni na pogrzebie, zamiast tradycyjnych mundurów wojskowych, ubrani będą w garnitury. Ma to pozwolić w uniknięciu kontrowersji dotyczących statusu księcia Andrzeja i księcia Harry’ego - obaj z różnych powodów zrezygnowali z pełnienia obowiązków członków rodziny królewskiej. W związku z pandemią koronawirusa, wszyscy obecni na uroczystości będą mieli maseczki na twarzach i będą siedzieć z zachowaniem odpowiedniego dystansu.
Na ołtarzu kaplicy zostaną rozłożone medale i odznaczenia Filipa. Ciało księcia zostanie złożone w krypcie kaplicy św. Jerzego pod koniec uroczystości, gdy wybrzmiewać będzie hymn narodowy. Błogosławieństwa obecnym udzieli arcybiskup Canterbury, Justin Welby.
Podczas pogrzebu śpiewać będzie czteroosobowy chór, który wykona utwory wybrane przez samego księcia Filipa. Uczestnicy pogrzebu nie będą śpiewać. Pałac Buckingham zapowiedział, że ceremonia ma swym charakterem przypominać o wojskowej karierze księcia i jego późniejszych dokonaniach.