Narodowy Spis Powszechny 2021 w tym roku organizowany jest pod hasłem „Policzmy się dla Polski!". Jego celem jest poznanie sytuacji demograficznej i mieszkaniowej na poziomie kraju, województw, powiatów i gmin. W każdej dekadzie wszyscy Polacy zobowiązani są do przekazania określonych informacji Głównemu Urzędowi Statystycznemu.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia. Każdy Polak ma czas na spisanie się do 30 września 2021 roku. W imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni. Za niewywiązanie się z tego obowiązku grozi kara grzywny w wysokości nawet 5 tysięcy złotych.
Najwygodniejszą formą spisu jest samospis internetowy. Polega on na wypełnieniu formularza, do którego można zalogować się przez profil zaufany, bankowość elektroniczną lub numer PESEL (z dodatkowym uwierzytelnieniem w postaci odpowiedzi na pytania o rodziców).
Osoby, które nie mają Internetu, mogą zadzwonić na infolinię – pod numer 22 279 99 99. W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, nie będą realizowane bezpośrednie wywiady przeprowadzane przez rachmistrzów.
Aby się spisać, należy podać swoje dane osobowe, a następnie udzielić odpowiedzi na pytania dotyczących miejsca zamieszkania, statusu prawnego, poziomu wykształcenia, rodzinnych relacji, gospodarstwa domowego, aktywności ekonomicznej oraz wewnętrznych i zewnętrznych migracji. Warto pamiętać, że należy udzielać tylko prawdziwych informacji. Za przekazanie fałszywych informacji grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do dwóch lat.