Majówka 2021. Czy sklepy będą otwarte?

Czy sklepy w majówkę są otwarte? Gdzie zrobimy zakupy 1 i 3 maja? A co z 2 maja, który w tym roku wypada w niedzielę? Rozwiewamy wątpliwości.
Zobacz wideo Restrykcje przedłużone z wyjątkami. Dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli

1 maja wypada Święto Pracy, natomiast 3 maja Święto Konstytucji - oba dni są wolne od pracy. W dodatku 2 maja, który zazwyczaj jest dniem pracującym, w tym roku wypada w niedzielę. Z większymi zakupami nie warto więc czekać. Zakupy zrobimy w tych dniach bowiem tylko w kilku punktach.

Sobota, 1 maja. Czy zrobimy zakupy?

Święto Pracy jest dniem ustawowo wolnym i obowiązuje w nim zakaz handlu. Zakupy zrobimy tylko w kilku punktach, których te przepisy nie obowiązują. 1 maja możemy więc liczyć, że czynne będą:

  • sklepy, w których za ladą stanie właściciel (osiedlowe sklepiki, Żabki, Carrefoury Express, Lewiatany, Freshmarkety);
  • sklepy na dworcach kolejowych i autobusowych
  • stacje paliw;
  • apteki;
  • kwiaciarnie;
  • lokale gastronomiczne, oferujące dania na wynos lub z dowozem.

Niedziela, 2 maja. Czy zrobimy zakupy?

W niedzielę przypada Dzień Flagi Rzeczpospolitej Narodowej. Mimo że nie jest to święto, w którym obowiązuje zakaz handlu, w tym roku 2 maja także nie zrobimy zakupów większości sklepów. W 2021 roku jest bowiem tylko siedem niedziel handlowych, które przypadają na: 31 stycznia, 28 marca, 25 kwietnia, 27 czerwca, 29 sierpnia, 12 grudnia oraz 19 grudnia. 

Poniedziałek, 3 maja. Czy zrobimy zakupy?

Święto Konstytucji 3 maja także jest dniem ustawowo wolnym od pracy i obowiązuje w nim zakaz handlu. Podobnie więc jak w przypadku 1 maja, zakupy tego dnia zrobimy wyłącznie w wybranych punktach. Pamiętajmy jednak, że osiedlowe sklepiki czy Żabki wcale nie muszą być tego dnia otwarte, zależy to bowiem od samych właścicieli.

Więcej o: