Kiedy konferencja ministra zdrowia? Nowe decyzje ws. obostrzeń

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że już wkrótce poznamy najnowsze decyzje rządu dotyczące ewentualnego luzowania obostrzeń. Kiedy odbędzie się konferencja prasowa w tej sprawie? Co może zostać otwarte jako pierwsze?
Zobacz wideo Dr Sutkowski: Ochrona zdrowia zamiast majówki będzie miała dyżuring albo balkoning

Minister Zdrowia Adam Niedzielski mówił o decyzjach dotyczących obostrzeń w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Polityk zapowiedział, że Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego zbierze się w środę 14 kwietnia o godzinie 10. Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, konferencja prasowa odbędzie się natomiast o godzinie 10:30. 

- Po środowym posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego wydamy oficjalny komunikat w sprawie obostrzeń. Na razie jesteśmy na etapie dyskusji, ale dyskusji, która będzie się jutro finalizowała i na pewno będziemy jutro przedstawiali, co dalej, co z kolejnym tygodniem czy tygodniami. Też tutaj nie ma ostatecznej decyzji, jakiego okresu będzie to dotyczyło - przekazał Niedzielski.

Konferencja prasowa ws. obostrzeń. Co może zostać otwarte jako pierwsze?

Jakie decyzje może podjąć rząd? Ze słów rzecznika Ministerstwa Zdrowia Wojciecha Andrusiewicza wynika, że jako pierwsze mogą zostać otwarte żłobki i przedszkola.

- Pierwszy segment, jaki chcemy luzować w Polsce, to jest nauka. Tu pełna zgoda z ministrem [edukacji i nauki Przemysławem - red.] Czarnkiem, że jeśli możemy mówić o możliwości luzowania, to chcielibyśmy, żeby dotknęło to przedszkoli i żłobków - powiedział Andrusiewicz, którego cytuje TVP Info

Rząd zmienił kryteria. Zwraca szczególną uwagę na liczbę zajętych łóżek

Adam Niedzielski powiedział "Rzeczpospolitej", że rząd zmienił kryteria, na podstawie których podejmuje decyzje dotyczące obostrzeń.

- Teraz, kiedy mamy apogeum trzeciej fali w szpitalach, patrzymy na liczbę zajętych łóżek, to jest dominujący element i on będzie decydował czy jest jakaś przestrzeń do luzowania - powiedział szef resortu zdrowia.

Wpływ na znoszenie obostrzeń będzie miała też liczba osób zaszczepionych w wieku powyżej 60. roku życia. Według ministra Niedzielskiego powinno być ich około 70 procent. Obecnie zaszczepionych w tej grupie wiekowej jest 40 procent osób.

Więcej o: