Święto Pracy 1 maja 2021. Co to za święto i czy tego dnia zrobimy zakupy?

Święto Pracy wypada 1 maja. Choć obchodzone jest w Polsce od ponad 130 lat, to nie wszyscy wiedzą na czym polega i w jakich okolicznościach zostało ustanowione. Kiedy jest i skąd wzięło się Święto Pracy?

Święto Pracy uznawane jest za międzynarodowe święto klasy robotniczej, które obchodzone jest rokrocznie 1 maja od 1890 roku. W Polsce Święto Pracy uznano za święto państwowe w 1950 roku. 

Zobacz wideo Zamknięte przedszkola i żłobki z pewnymi wyjątkami. Czy rząd planuje do tych wyjątków dodać dzieci pracowników handlu?

Święto Pracy 2021. Czy pójdziemy do pracy lub na zakupy?

Święto Pracy to dzień ustawowo wolny  od pracy. 1 maja w 2021 roku wypada w sobotę, więc pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny.  Wynika z tego, że pracodawca za przypadające w sobotę święto jest zobowiązany do oddania pracownikowi jednego dnia wolnego. Najczęściej termin dodatkowego dnia wolnego dla wszystkich pracowników w firmie ustalany jest odgórnie przez pracodawcę. W związku z tym, że Święto Pracy jest dniem ustawowo wolnym od pracy, nie zrobimy zakupów. 

Polacy planują weekend majowy. Karpacz przegonił Zakopane Kiedy wypada długi weekend majowy? Kiedy majówka? [DATA, DNI WOLNE]

Święto Pracy upamiętnia ważne wydarzenia. Z Chicago do Polski

Święto Pracy zostało wprowadzone przez II Międzynarodówkę. Upamiętnia wydarzenia z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago. To właśnie tego roku, właściciel firmy McCormick Harvester, chcąc zmodernizować swój zakład, zwolnił wszystkich pracowników, a na ich miejsce zatrudnił nowych. Przez kilka dni trwały protesty byłych pracowników, policja zaatakowała protestujących pokojowo  i doszło do masakry, która w historii zapisała się jako Haymarket Riot 1886. Demonstracja została nazwana "Kampanią na rzecz 8-godzinnego dnia pracy". Kilka lat po tych protestach podjęto decyzję, że 1 maja będzie dniem upamiętniającym strajk w Chicago. 

Co z majówką? Ekspert radzi: Jeśli będzie ciepło, to spędzimy ją na zewnątrz Co z majówką? Prof. Fal: Jeśli będzie ciepło, to spędzimy ją na zewnątrz

Pierwsze obchody Święta Pracy w Polsce odbyły się w 1890 roku - przez długie lata organizowano je wbrew woli zaborców. W 1950 roku rząd komunistyczny nadał mu status święta państwowego, co sprawiło, że 1 maja stał się dniem wolnym od pracy. Przez wiele lat w wielu polskich miastach odbywały się z tej okazji uroczystości, marsze i pochody.

Więcej o: