Kiedy powrót dzieci do szkół i przedszkoli? Minister zdrowia: Mam nadzieję, że jeszcze w kwietniu

Rząd podjął decyzję o przedłużeniu obostrzeń, które wprowadził końcem marca. Oznacza to, że szkoły, przedszkola i żłobki pozostaną zamknięte. Kiedy uczniowie wrócą do nauczania stacjonarnego? Wiadomo, że nie stanie się to przed 18 kwietnia.

Przypomnijmy, że nowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa obowiązują od 27 marca. Rząd Mateusza Morawieckiego zadecydował, że zamknięte zostaną m.in. salony kosmetyczne i fryzjerskie, ale także żłobki i przedszkola. Od końca marca z tych ostatnich mogą korzystać jedynie dzieci pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Zobacz wideo Szczepienia 20- i 30-latków - kiedy? Co ze zgłoszonymi przez formularz?

Żłobki, przedszkola, szkoły. Minister zdrowia mówił o "przywracaniu normalności"

7 kwietnia ogłoszono, że wspomniane obostrzenia zostają przedłużone do 18 kwietnia. Oznacza to, że dzieci nie wrócą do szkół i przedszkoli przez kolejny tydzień. Kiedy będzie możliwy powrót do edukacji stacjonarnej? Dziennikarze zapytali o to ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

- Jeśli chodzi o kwestie edukacyjne, bez względu na poziom edukacji, to oczywiście to są priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń w tym sensie, że pierwsze kroki, jakie będziemy wykonywali, przywracając normalność, to będą właśnie powroty do przedszkoli i powroty do klas I-III. Ja mam nadzieję, że jeszcze w kwietniu przedszkola i klasy I-III wrócą do nauczania - przedszkola w trybie zwykłym, a klasy I-III co najmniej w trybie hybrydowym.

Koronawirus w Polsce / zdjęcie ilustracyjne Z powodu koronawirusa zmarło 638 osób. Najwięcej od początku 2021 roku

Co z majówką? Niedzielski: Przede wszystkim myślimy o przywracaniu edukacji

Minister Niedzielski został zapytany także o to, jak będzie wyglądać majówka. Wówczas podkreślił, że podczas luzowania obostrzeń priorytet będą stanowić instytucje edukacyjne. 

- Przede wszystkim myślimy o przywracaniu edukacji. Do majówki mamy ponad 3 tygodnie. W przyszłym tygodniu będziemy mogli się przybliżać do tej sytuacji i podejmować decyzje. Zbyt wcześnie jednak będzie oczekiwać spędzania majówki tak, jak dwa lata temu - mówił szef resortu zdrowia.

Pochówki w Sao Paulo Brazylia w kryzysie. Zwłoki są transportowane autobusami szkolnymi

Więcej o: