Światowy Dzień Ziemi 2021. Kiedy sprzątamy naszą planetę? [DATA]

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Każdego roku do świętowania przyłącza się wiele placówek oświatowych, organizacji i stowarzyszeń ekologicznych.

Światowy Dzień Ziemi w 2021 roku przypada na czwartek 22 kwietnia. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. W porównaniu do poprzednich lat, wiele konferencji i towarzyszących Dniu Ziemi akcji, z powodu pandemii koronawirusa musi przenieść się do świata wirtualnego.

Zobacz wideo Czy zmiany klimatyczne mogą zagrozić ekosystemowi Bałtyku?

Dzień Ziemi 2021 okazją do promowania postaw ekologicznych

Dzień Ziemi uznany został za święto globalne w 1990 roku, kiedy to zmobilizował 200 milionów ludzi w 141 państwach i otworzył  drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw, ale też uświadamiania o problemach, które wiążą się ze zmianą klimatu.

W poprzednich latach do akcji bardzo chętnie włączali się celebryci i ważne osobistości z całego świata. Lil Dicky stworzył z tej okazji singiel „Earth”, a do jego zrealizowania zaprosił najpopularniejsze gwiazdy muzyki pop. W kawałku tym usłyszeć można m.in. Justina Bieber'a, Arianę Grande, Miley Cyrus i Eda Sheerana. Zyski ze sprzedaży singla zasiliły konta organizacji, które związane są z ochroną środowiska.

 

Znani też pomagają przyrodzie. Prezydent Andrzej Duda wziął udział w akcji sprzątania śmieci

Dwa lata temu prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przemierzali fragment Puszczy Białej w Ostrowi Mazowieckiej i wspólnie zbierali odpady. Nie był to jednak pierwszy raz, gdy para prezydencka przyłączyła się do akcji na rzecz środowiska. - Można trochę zebrać, chociaż nie powiem, żeby ten las był bardzo zaśmiecony, jest dobrze utrzymany, ale niestety po okresie letnim zawsze jakieś puszki po piwie, butelki ludzie zostawiają - mówił Andrzej Duda, cytowany przez Polsat News.  

Para prezydencka przekonywała jak ważne jest utrzymanie porządku w lasach i zachęcała, by Polacy przyłączyli się do akcji zbierania odpadów i dbania o planetę.

Więcej o: