Poniedziałek Wielkanocny. Które sklepy będą otwarte 5 kwietnia?

Co rok w okresie świąt pojawiają się pytania dotyczące sklepów. Które będą otwarte? Kiedy i gdzie można zrobić zakupy? Poniedziałek Wielkanocny to dzień świąteczny, w związku z tym wiele sklepów będzie zamkniętych. Przypominamy, gdzie można zrobić zakupy 5 kwietnia.

W poniedziałek 5 kwietnia zamknięte będą wszystkie większe supermarkety jak na przykład Biedronka, Lidl, Tesco, Auchan czy Carrefour. Nieczynne będą także galerie handlowe i drogerie. Są jednak miejsca, gdzie można tego dnia zrobić zakupy, jeśli będzie taka potrzeba.

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Lany poniedziałek. Które sklepy będą otwarte?

Otwarte mogą być placówki, w których to właściciel stanie za ladą. To oznacza, że w Śmigus Dyngus, czyli poniedziałek 5 kwietnia, mogą być otwarte Żabki, Freshmarkety czy Carrefoury Express. W przypadku małych osiedlowych sklepików decyzja należy do właściciel - ci najczęściej jednak decydują się zamknąć swoje biznesy na czas świąt. Oprócz małych sklepików w lany poniedziałek otwarte będą również stacje benzynowe. Funkcjonować będą też restauracje i kawiarnie. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami będą serwować jedzenie tylko i wyłącznie na wynos.

Pogoda na dziś - Poniedziałek Wielkanocny (5 kwietnia)Pogoda na dziś - poniedziałek 5 kwietnia. Słonecznie z opadami deszczu

Przed wybraniem się do któregoś z otwartych sklepów warto upewnić się, w jakich godzinach będzie funkcjonował. W świąteczne dni godziny otwarcia sklepów ulegają z reguły skróceniu. Sklepy wrócą do normalnych godzin otwarcia we wtorek, który nie jest już dniem świątecznym, ani wolnym od pracy. Wtedy można udać się zarówno do większych supermarketów, jak i do cukierni, drogerii, a także innych punktów. 

Reżim sanitarny na zakupach

Zgodnie z zaostrzonymi restrykcjami, które weszły w życie 27 marca, należy pamiętać o limicie osób, które mogą jednocześnie przebywać w danych placówkach. W sklepach większych niż 100 metrów kwadratowych może to być jeden klient na 20 metrów kwadratowych, z kolei w sklepach mniejszych - jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Obowiązuje też zasada dystansu społecznego. Konieczne jest także zakrywanie ust i nosa maseczką.

'Pewnego razu...w Hollywood' Quentina Tarantino. Na zdjęciu Leonardo DiCaprio i Brad Pitt, książka Tarantino 'Pewnego razu w Hollywood' od 29 września w Empiku, od 13 października w reszcie księgarni.Netflix: 5 nowych filmów, które musisz zobaczyć [KWIECIEŃ 2021]

Więcej o: