Wielkanoc 2021. Jak poświęcić pokarmy w domu? Jaką modlitwę odmówić?

Czy można poświęcić pokarm w domu, nie idąc do kościoła? Nie tylko można, ale nawet warto to zrobić - ze względu na epidemię koronawirusa. Zachęca do tego m.in. prymas Polski abp. Wojciech Polak. Wielkanocny koszyczek możemy poświęcić tuż przed wielkanocnym śniadaniem. Jak to zrobić?
Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Prymas Polski abp Wojciech Polak zaapelował do wiernych, aby w związku z sytuacją epidemiczną pozostali w swoich domach i to właśnie tam poświęcili pokarmy. Duchowny zauważył, że ta piękna tradycja (trwająca w Polsce od XIII wieku) nie jest najważniejszym punktem świąt wielkanocnych, dlatego nie musimy poświęcać jej najwięcej uwagi. 

- Przeżywając ten trudny czas, który wiąże się z rozszerzającą pandemią, możemy z tego zrezygnować. Zostawimy ten wybór, nie będziemy prawnie tego odwoływać, ale bardzo bym zachęcał i apelował, byśmy pokarmy mogli poświęcić w naszych domach. To jest bardzo piękna tradycja i podkreślenie roli rodziny jako kościoła domowego - podkreślał arcybiskup Polak.

Dodał, że diecezje mają możliwość poświęcenia koszyczków w przestrzeniach otwartych. Nasza obecność w tym procesie nie jest jednak obligatoryjna, dlatego możemy to zrobić samodzielnie w bezpiecznych warunkach. 

Jajeczny poradnik. Jak się obchodzić z jajkami na Wielkanoc?Wielkanoc 2021. Jak gotować jajka, żeby nie pękały? Jak barwić jajka cebulą?

Wielkanoc. Jak poświęcić pokarmy samodzielnie? Kiedy to zrobić?

Duchowny poinformował, że możemy pobłogosławić pokarmy w domu tuż przed śniadaniem wielkanocnym. Treść obrzędu pochodzi z książki pod tytułem "Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich", t. 2, Katowice 2001.

Głowa rodziny zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego:

1 Tes 5, 16-18:

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. 'Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was'.

Lub Mt 6, 31 ab.32b-33:

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. 'Jezus powiedział do swoich uczniów: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? Co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane'.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi: Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

*

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Przewodniczący: Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Wielka Sobota. Co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym? Co wkładamy do święconki? (zdjęcie ilustracyjne)Co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym? Co wkładamy do święconki?

Więcej o: