Wielkanoc. Czy w Wielką Sobotę można iść na cmentarz? Co z obostrzeniami?

Na cmentarze nie można było pójść w zeszłoroczną Wielkanoc, rząd zamknął je też na Wszystkich Świętych. Jak natomiast wyglądają obostrzenia na nadchodzącą Wielką Sobotę i Wielkanoc? Czy można swobodnie iść na groby bliskich?

Jak dotąd rząd nie zdecydował się na zamknięcie cmentarzy na czas Wielkanocy tak, jak to zrobiono rok temu. W tym roku nie ma planów powtarzania takiego scenariusza - dowiedziała się wp.pl. Nie ma również zakazu przemieszczania się.

Zobacz wideo Rząd zamyka cmentarze. Morawiecki: Tradycja jest mniej ważna niż życie

Wielkanoc 2021. Czy cmentarze zostaną zamknięte?

Od 27 marca w całym kraju obowiązują zaostrzone restrykcje. Zamknięto m.in. galerie handlowe, żłobki i przedszkola, kina, muzea czy salony fryzjerskie. W rozporządzeniu nie ma jednak żadnej wzmianki na temat ograniczeń dotyczących odwiedzania cmentarzy. Oznacza to, że w czasie tegorocznych świąt wielkanocnych można będzie odwiedzić groby bliskich osób.

Olsztyn. Na cmentarzu komunalnym doszło do aktu wandalizmuOlsztyn. Akt wandalizmu na kilkudziesięciu dziecięcych grobach.

Rząd nie wprowadził też żadnych limitów osób, które mogą jednocześnie przebywać na terenie cmentarza. Wszystko wskazuje na to, że - jeśli nic nie zmieni się w ostatniej chwili - będzie można swobodnie wybrać się na groby, aby zapalić znicze.

Cmentarze. Rok temu rząd zamknął je na ostatnią chwilę

Kiedy w zeszłym roku rząd zamknął cmentarze przed dniem Wszystkich Świętych, premier Mateusz Morawiecki poinformował obywateli o tej decyzji na ostatnią chwilę. Spotkało się to z falą krytyki zarówno ze strony ludzi chcących odwiedzić groby, jak i ze sprzedawców zniczy i kwiatów. Ponadto wywołało to niemały chaos - wszyscy, którzy byli nastawieni na odwiedzenie cmentarza, w pośpiechu udali się tam, zanim obostrzenia weszły w życie. Z nieoficjalnych doniesień mediów wynika, że w tę Wielkanoc taka sytuacja nie nastąpi. 

Koronawirus w Polsce. Nowe dane

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 30 546 nowych zakażeniach i o 497 zgonach z powodu koronawirusa. W szpitalach jest obecnie 31 955 chorych na COVID-19 - to najwięcej od początku pandemii. Zajętych jest 78 proc. respiratorów. Potrzebuje ich 3157 osób.

Uroczystość obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej.Rocznica katastrofy smoleńskiej. "Delegacja będzie w okrojonym składzie"

Więcej o: