16 lat od śmierci Jana Pawła II. Symboliczna rocznica

- Najdrożsi bracia i siostry, o godzinie 21.37 nasz najukochańszy Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca - powiedział arcybiskup Leonardo Sandri 2 kwietnia 2005 roku ogłaszając śmierć papieża Jana Pawła II. Mija 16 lat od tego wydarzenia.

"Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi" - mówił Jan Paweł II podczas inauguracji pontyfikatu. Papież-Polak, święty, wciąż zajmuje szczególne miejsce w sercach wielu rodaków. Tegoroczne, symboliczne obchody rocznicy jego śmierci będą inne niż zazwyczaj w związku z pandemią, wciąż jednak wierni będą mogli śledzić transmisje z wydarzeń.

Zobacz wideo Były niemal doszczętnie zniszczone, ale mają nowe życie

Obchody rocznicy śmierci Jana Pawła II w dobie pandemii

Każdego roku, od śmierci Karola Wojtyły wierni gromadzą się 2 kwietnia na placu Świętego Piotra, aby wspólnie się pomodlić i oddać cześć Janowi Pawłowi II. W tym roku na Placu o godzinie 21:37 rozpocznie się Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża Franciszka, jednak ze względu na pandemię koronawirusa może w niej wziąć udział tylko ograniczona liczba osób. Wszystko odbędzie się w reżimie sanitarnym.

Archidiecezja krakowska natomiast punktualnie o godzinie 21:30 będzie transmitować na swoim kanale na YouTube modlitwę z udziałem abp. Marka Jędraszewskiego i kardynała Stanisława Dziwisza, którzy będą w Sanktuarium św. Jana Pawła II dziękować za jego pontyfikat.

Kardynał Stanisław Dziwisz o rocznicy śmierci Jana Pawła II

W rozmowie z Polską Agencją Prasową kardynał Stanisław Dziwisz odniósł się do symboliki rocznicy w 2021 roku.

Splot tych dwóch dat: Wielkiego Piątku i rocznicy śmierci św. Jana Pawła II możemy odczytywać symbolicznie, zwłaszcza w kontekście czasu pandemii

- powiedział.

Karol Wojtyła. Studiował polonistykę, kochał Tatry

Zanim Karol Wojtyła został papieżem, studiował polonistykę w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim, pisał wiersze i występował w przedstawieniach teatralnych. Kochał Tatry. W 1942 roku wstąpił do seminarium, a święcenia kapłańskie przyjął cztery lata później.

Antony BlinkenDepartament Stanu USA krytykuje Polskę za naruszanie praw człowieka

W 1958 roku został biskupem pomocniczym Krakowa, a kilka lat później arcybiskupem metropolitą krakowskim, następnie w 1968 roku nominowano go kardynałem. Karol Wojtyła został wybrany papieżem 10 lat później, podczas konklawe 16 października 1978 roku. Przyjął imię Jan Paweł II i rozpoczął pontyfikat, który trwał 26 lat i 5 miesięcy. Tym samym jego pontyfikat był trzecim, co do długości, w historii papiestwa, zaraz po świętym Piotrze i Piusie IX.

Jan Paweł II. Dorobek

Karol Wojtyła został 264. papieżem w dziejach. W czasie swojego pontyfikatu odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie i odwiedził 129 krajów, w Polsce był osiem razy. Opublikował 12 encyklik, 11 konstytucji apostolskich i 45 listów apostolskich. Zmarł w wieku 84 lat.

Niedźwiedzie w Tatrach w 2008 roku (zdjęcie ilustracyjne)Tatry. Obudziła się niedźwiedzia rodzina. Zamknięto kilka szlaków

Jana Pawła II beatyfikowano 1 maja 2011 roku, a kanonizowano 27 kwietnia 2014 roku. Oba procesy były rekordowo krótkie.

Więcej o: