Wielka Sobota. Co można jeść w Wielką Sobotę? Czy obowiązuje ścisły post?

Wielka Sobota jest ostatnim dniem Wielkiego Tygodnia, poprzedzającym święto Zmartwychwstania. Czy w Wielką Sobotę obowiązuje ścisły post? W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie, które zadaje coraz więcej osób.
Zobacz wideo Wielki test jajek. Który przepis najbardziej przypadł nam do gustu?

Przedostatnim dniem Wielkiego Tygodnia jest Wielka Sobota, która w 2021 roku przypada 3 kwietnia. Po Wielkiej Sobocie następuje Niedziela Wielkanocna. Święto obchodzone jest przez chrześcijan obu tradycji - wschodniej i zachodniej.

Wielka Sobota. Tego dnia będziemy święcić pokarmy 

Wielka Sobota jest dniem żałoby po ukrzyżowaniu Jezusa Chrystusa. Jest to również okazja do skorzystania z sakramentu pokuty. Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny.

W Kościele rzymskokatolickim, w Wielką Sobotę nie są odprawiane msze. Wielka Sobota kończy się po zapadnięciu zmroku. Następnie odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, należąca już do liturgii Niedzieli Wielkanocnej. Wielka Sobota jest również jedynym dniem w roku bez sakramentu Eucharystii, jednak można ją zanosić umierającym.

Czy w Wielką Sobotę obowiązuje ścisły post?

W Wielki Piątek katolików obowiązuje ścisły post. Niedozwolone jest spożywanie pokarmów mięsnych, a także zup gotowanych na mięsie. Wielu katolików rezygnuje również z alkoholu i słodyczy, lecz dozwolone jest spożycie ryb, jaj i nabiału. W Wielki Piątek można zjeść od trzech do czterech posiłków, z czego jeden z nich może być obfity.

Czy ścisły post należy również zachować w Wielką Sobotę? Prawo kanoniczne nakazywało dawniej przestrzeganie ścisłego postu w Wielką Sobotę do godziny 12, lecz współcześnie nie jest to obowiązkowe. Post w Wielką Sobotę nie jest konieczny, lecz sugeruje się, aby go przestrzegać ze względu na tradycję.

Więcej o: