Wielka Sobota - co to za święto? Czy sklepy są otwarte? Co powinno znaleźć się w święconce?

Wielka Sobota to święto, które w tym roku wypada 3 kwietnia. Czy udział we mszy tego dnia jest obowiązkowy? Czy obowiązuje post? A co ze święconką? Co powinno znaleźć się w wielkanocnym koszyczku i dlaczego? Podpowiadamy!

Wielka Sobota to ostatni dzień Wielkiego Tygodnia. Jest to święto ruchome, wypada zawsze bezpośrednio przed Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego, a więc w tym roku jest to 3 kwietnia. W Wielką Sobotę sklepy są otwarte, choć krócej - maksymalnie do godziny 14.

Zobacz wideo Wielkanocny koszyk w trzech odsłonach. Który wybierasz?

Wielka Sobota. Czy uczestnictwo we mszy jest obowiązkowe?

Rano w sobotę święcimy pokarmy, adoracja Chrystusa trwa przez cały dzień, natomiast wieczorem rozpoczyna się Wigilia Wielkanocna. Mimo że udział w sobotniej mszy nie jest obowiązkowy, to ta wieczorna, uroczysta msza liturgicznie należy już do Niedzieli, a więc uczestnictwo w niej może zastąpić wizytę w kościele kolejnego dnia. Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne w 2021 roku wierni mogą skorzystać z dyspensy. Episkopat zachęca również do poświęcenia pokarmu w domu, zamiast w kościele. 

Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post?

Ścisły post (jeden posiłek w ciągu dnia) w okresie wielkanocnym związany jest tylko z Wielkim Piątkiem i obowiązuje wszystkich od 18 do 60 lat. Osoby od 14. roku życia powinny się natomiast wstrzymać od spożywania pokarmów mięsnych. Mimo to, w Wielką Sobotę powinniśmy skupić się na zadumie i refleksji nad męką Chrystusa, a więc zachować także umiar w jedzeniu i piciu. 

Pogoda na Wielkanoc 2021Jaka pogoda na Wielkanoc? Najpierw 20 stopni, później może zaskoczyć nas śnieg

Święconka wielkanocna. Co powinno znaleźć się w koszyczku? Symbolika pokarmów

Zgodnie z polską tradycją, w Wielką Sobotę wybieramy się do kościoła poświęcić pokarmy w naszych koszyczkach. Trafią one na stół w poranek Niedzieli Wielkanocnej. Zwyczaj święcenia pokarmów, czyli tak zwanej święconki znany jest w Polsce od XIV wieku. Wnętrze koszyczka wykładamy serwetą, ozdabiamy gałązkami i wkładamy takie pokarmy jak: 

  • pisanki wielkanocne (symbol nowego życia);
  • baranek wielkanocny (symbol zmartwychwstania Jezusa);
  • wędlina (symbol ofiary baranka);
  • chleb (symbol Ciała Chrystusa);
  • sól (symbol oczyszczenia);
  • chrzan (symbol siły);
  • babka wielkanocna (symbol umiejętności).

Życzenia na Wielkanoc 2021Wielkanoc 2021. Pomysły na pisanki - jak zrobić pisanki wielkanocne?

Więcej o: