Wielkanoc. Wielki Piątek - czy obowiązuje post? Kogo obowiązuje post ścisły w kościele katolickim?

Wielki Piątek to jeden z dwóch dni w kościele katolickim, w którego trakcie obowiązuje post ścisły. Czym on jest i kogo zobowiązuje? Jak należy go przestrzegać według wiary katolickiej? Czy niektórzy są zwolnieni z postu ścisłego?

Wielki Piątek to jedyny dzień w czasie Triduum Paschalnego, kiedy w kościele katolickim nie jest odprawiana msza święta. Dodatkowo, w przeciwieństwie do innych dni w okresie wielkanocnym, wiernych obowiązuje ścisły post. Na czym on polega?

Zobacz wideo Dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty?

Post ścisły w Wielki Piątek. Na czym polega i kogo obowiązuje?

W każdy piątek wierzący powinni powstrzymać się od spożywania mięsa oraz pokarmów pochodzenia mięsnego. Dotyczy to wszystkich osób wychowywanych w wierze katolickiej, które ukończyły 14. rok życia. To tzw. prawo wstrzemięźliwości.

Inaczej jest w Wielki Piątek. To jedno z dwóch dni (obok Środy Popielcowej) w Kościele Katolickim, kiedy wiernych obowiązuje tzw. post ścisły. Celem postu ścisłego łączy zarówno spożywanie potraw mięsnych, jak i ograniczenie ilościowe posiłków.

Co do zasady, według Kodeksu Prawa Kanonicznego (kanon 1252), osoby, które obowiązuje post ścisły, są zobowiązane do spożycia jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Wielkopiątkowy post ścisły dotyczy każdego katolika od 18 do 60 roku życia.

W prawie kanonicznym funkcjonuje również zapis, że rodzice oraz duszpasterze młodych wiernych powinni się zatroszczyć o to, by osoby w wieku poniżej 18 lat, niezwiązane jeszcze prawem postu ścisłego, zachowały wstrzemięźliwość w imię katolickiej pokuty. 

Z obowiązku odbywania postu ścisłego zwolnione są osoby przewlekle chore, które ze względów zdrowotnych nie mogą zachować wstrzemięźliwości. Takie osoby otrzymują od kościoła dyspensę. 

Co można podczas postu w Wielki Piątek?

Podczas ścisłego postu, czyli w Wielki Piątek, można jeść ryby, nabiał, zboża, kasze, owoce oraz wszelkiego typu warzywa. Należy jednak pamiętać o określonej ilości posiłków. Dozwolony jest jeden syty posiłek i dwa skromne w ciągu całego Wielkiego Piątku.

W Wielki Piątek wiele osób decyduje się także ze zrezygnowania ze spożywania słodyczy oraz wszelkich używek, w tym alkoholu.

Więcej o: