Wielkanoc 2021. Pomysły na pisanki - jak zrobić pisanki wielkanocne?

Nadchodzi Wielkanoc, a jednym z najbardziej kojarzonych symboli w tym okresie są pisanki. Można je ozdobić na wiele różnych sposobów i warto zachęcić do tego najmłodszych. Jak zrobić pisanki z dzieckiem? Podpowiadamy kilka sposobów na ciekawe pisanki!

Pisanki można ozdabiać na wiele sposobów - wykorzystując kolorowe naklejki, malując farbkami, robiąc drapanki czy kraszanki. Przed świętami wielkanocnymi warto zachęcić do robienia pisanek dzieci. Własnoręcznie przygotowane pisanki to znacznie większa frajda niż zakup już gotowych, kolorowych jajek.

Zobacz wideo Naturalne farbowanie jajek - INTERNET vs RZECZYWISTOŚĆ

Jak zrobić pisanki? Po prostu je pomaluj

Jednym z najprostszych sposobów na zrobienie pisanek z dziećmi jest pomalowanie ich na różne kolory. Najpopularniejsze są tutaj barwniki (warto na wszelki wypadek sprawdzić, czy te, na które się zdecydujemy, są dopuszczone do kontaktu z żywnością). Barwniki można kupić w markecie i rozpuścić w gorącej wodzie, np. w wysokiej szklance. Następnie do środka wkładamy jajko. Po kilkunastu minutach wyciągamy kolorową pisankę!

Jak naturalnie zabarwić pisanki? Wystarczy zagotować w garnku wodę z łupinami od cebuli. Świetnie sprawdza się cebula czerwona, która pokoloruje jajka na fioletowo. Z kolei korzystając z czerwonej kapusty, możemy zabarwić pisanki na kolor niebieski.

Jak zrobić pisanki? Tradycyjne naklejki wielkanocne

Kolejnym sposobem na przygotowanie pisanek razem z dziećmi jest wykorzystanie naklejek. W sklepach dostępnych jest wiele gotowych do kupienia wzorów. Specjalne wielkanocne naklejki nakłada się na jajko, a następnie umieszcza je we wrzącej wodzie na kilka sekund. Pod wpływem gorącej wody, naklejka kurczy się, przylegając do pisanki wielkanocnej. 

Można również przyozdobić pisanki dziecięcymi naklejkami, np. z ulubionymi postaciami z bajek. 

Jak zrobić pisanki? Wykorzystując bibułę i flamastry

Ostatnią propozycją na przygotowanie pisanek wraz z dziećmi jest plastyczna fantazja! Wykorzystajcie do tego flamastry (najlepiej wodoodporne) oraz bibułę, z której można wycinać fantazyjne wzory i przyklejać bezpośrednio na jajko. Pozwól dziecku rozwinąć skrzydła - niech pomaluje i ozdobi pisankę wedle własnej wizji. To będzie jego wkład w święta wielkanocne!

Więcej o: