Wielkanoc. Jakie obostrzenia będą obowiązywać podczas świąt?

Tegoroczne święta wielkanocne, podobnie jak rok temu, upłyną nam pod znakiem reżimu sanitarnego. Rząd zdecydował o wprowadzeniu na najbliższy czas bardziej restrykcyjnych obostrzeń, ale także limitów przy świątecznym stole.

Trwa trzecia fala epidemii koronawirusa. Obecnie obserwujemy duży wzrost zachorowań, rząd zdecydował więc o wprowadzeniu limitów na czas Wielkanocy. - Te święta nie będą świętami, które będziemy mogli spędzić w szerokim gronie - powiedział podczas konferencji 29 marca rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Podkreślił on także, że mimo spadku liczby dobowych zakażeń (w poniedziałek odnotowano niemal 13 tys. mniej zakażeń niż dnia poprzedniego) "za wcześnie, by mówić o jakimś trendzie". Andrusiewicz przestrzegł, że nadal musimy spodziewać się wzrostu chorych na COVID-19 i związanych z tym zgonów.

Waldemar KraskaWaldemar Kraska: Szczyt trzeciej fali będzie w okresie okołoświątecznym

Obostrzenia okołowielkanocne. Co będzie zamknięte?

Od 27 marca do 9 kwietnia 2021 roku zamknięte będą:

  • wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane powyżej 2 000 m kw. oferujące sprzedaż detaliczną;
  • salony fryzjerskie, kosmetyczne i urody;
  • żłobki i przedszkola, placówki mogą oferować opiekę nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych;
  • obiekty sportowe, z wyłączeniem działalności sportu zawodowego;
  • sklepy odzieżowe, obuwnicze czy jubilerskie w galeriach handlowych.
Zobacz wideo Czy wyjazd do rodziny na Wielkanoc jest odpowiedzialny?

Wielkanoc 2021. Limity w kościołach i przy stołach

W domach obowiązywać będą limity podobne jak podczas zeszłorocznych świąt Bożego Narodzenia, czyli przy stole może spotkać się maksymalnie pięć osób. Do tego limitu nie wliczają się jednak osoby zaszczepione. 

W kościołach obowiązują limity jednej osoby na 20 metrów kw. oraz zasada zachowania półtorametrowego dystansu. Możliwe, że rząd wyda zalecenie, by święcenia pokarmów odbywały się na świeżym powietrzu. 

Rzecznik MZ: Podziękowania dla Kościoła, bo w większości miejsc Niedziela Palmowa przebiegła w reżimie.MZ: Podziękowania dla Kościoła za Niedzielę Palmową w reżimie sanitarnym

Abp. Gądecki apeluje o przestrzeganie obostrzeń

"Apeluję do wszystkich o przestrzeganie aktualnego limitu uczestników zgromadzeń religijnych, o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych" - pisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki. "Osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach, proszę, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje medialne. Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów" - dodał.