Wielki Czwartek. Co to za święto i jak je obchodzimy? Czy to dzień wolny od pracy?

Wielki Czwartek jest pierwszym dniem Triduum Paschalnego. Upamiętnia on Ostatnią Wieczerzę, podczas której Chrystus ustanowił sakrament kapłaństwa i Eucharystii. Kiedy wypada w tym roku i jak wyglądają uroczystości tego dnia?

Wielki Czwartek jest ruchomym świętem chrześcijańskim, które wypada zawsze trzy dni przed Wielkanocą. Może więc mieć miejsce między 19 marca a 22 kwietnia. W 2021 roku będziemy je obchodzić natomiast 1 kwietnia. Nie jest to jednak dzień wolny od pracy, chociaż dzieci i młodzież mają wtedy wolne od szkoły - w tym roku przerwa w nauce trwa od 1 do 6 kwietnia.

Zobacz wideo Wielkanocne ozdoby, które możesz zrobić w domu

Obrzędy odprawiane w Wielki Czwartek

Wielki Czwartek jest upamiętnieniem Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus zapowiedział zdradę Judasza, ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa oraz przepowiedział zaparcie się Świętego Piotra. Obywająca się wieczorem w Wielki Czwartek Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna tak zwane Triduum Paschalne, kończąc tym samym okres Wielkiego Postu. W kościołach parafialnych to jedyna msza tego dnia.

W kościołach katedralnych odprawiana jest natomiast także poranna Msza Krzyżma, podczas któreś święcone są oleje służące do namaszczeń (podczas chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz namaszczenia chorych). Odprawia ją biskup diecezjalny wraz z kapłanami, którzy odnawiają swoje przyrzeczenia.

Lista wielkanocnych potrawJakie tradycyjne dania powinny zagościć na naszych stołach w Wielkanoc?

Wielki Czwartek. Jak wygląda Msza Wieczerzy Pańskiej?

W trakcie Mszy Wieczerzy Pańskiej śpiewany jest hymn "Chwała na wysokości Bogu", po czym dzwony używane w kościele zostają wyciszone. W niektórych kościołach następuje także "Mandatum", czyli gest obmycia nóg dwunastu osobom. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do kaplicy adoracji, tak zwanej ciemnicy. Jest to symbol uwięzienia Chrystusa. Adoracja trwa do późnej nocy i przez cały Wielki Piątek.

Po liturgii zdejmuje się z ołtarza świece, obrus, mszał i krzyż, co symbolizuje obdarcie Jezusa z szat. Ołtarz pozostaje pusty aż do Mszy Wigilii Paschalnej, a tabernakulum otwarte - jest to znak, że Jezus już w nim nie przebywa, ale czeka na wyrok. 

Pogoda na Wielkanoc. Czy czekają nas białe święta?Pogoda na Wielkanoc. Czy czekają nas białe święta?

Więcej o: