Pełnia Robaczego Księżyca - pierwsza wiosenna pełnia w roku. Jak na nas wpłynie?

Pełnia Robaczego Księżyca nastąpi już w najbliższą niedzielę. Będzie to pierwsza wiosenna pełnia w tym roku. Zobacz, dlaczego warto ją zobaczyć i sprawdź, jak może na nas wpłynąć.

Nazwa Pełnia Robaczego Księżyca została nadana temu zjawisku przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, ze względu na towarzyszące wzrostowi temperatury pojawianie się owadów. Z powodu cyklu rozwojowego drzew oraz wydzielane w tym czasie soki żywiczne, pełnia nazywana jest również "Pełnią Klonową i Sokową". 

Pierwsza wiosenna pełnia nastąpi w najbliższą niedzielę

28 marca koło godziny 20:40 nastąpi pierwsza w tym roku wiosenna pełnia. Tej nocy tarcza księżyca będzie oświetlona w stu procentach. Jeśli niebo będzie bezchmurne, zjawisko ujrzymy gołym okiem. Pełnia księżyca ma wpływ na produkcję serotoniny, co może powodować zmiany temperatury ciała, ciśnienia krwi oraz skurczy mięśni gładkich. W czasie pełni częściej niż w inne dni dochodzi do bezsennych nocy, zaburzeń snu oraz spadku nastroju. 

Zobacz wideo Kalendarium astronomiczne na 2021 rok. Jakie zjawiska będziemy obserwować?

Jak wpływ ma na nas pełnia księżyca?

Co ciekawe w czasie pełni wzrasta szansa porodu u kobiet w ciąży. Kiedy księżyc jest w fazie pełni, łatwiej dochodzi też do krwotoków - wynika to z tego, że w tym czasie naczynia krwionośne są lepiej ukrwione. Jesteśmy w tym okresie również bardziej podatni na ból, a istniejące już na naszym ciele rany wywołują u nas większy ból niż przed pełnią.

W okolicy pełni wzrasta nam także apetyt i stajemy się pobudzeni i niespokojni. W tym czasie w niektórych miastach władze decydują się na zwiększenie liczby policyjnych patroli, ponieważ w tym okresie częściej dochodzi do bójek oraz agresywnych zachowań.

Więcej o: