Nazwa Pełnia Robaczego Księżyca została nadana temu zjawisku przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, ze względu na towarzyszące wzrostowi temperatury pojawianie się owadów. Z powodu cyklu rozwojowego drzew oraz wydzielane w tym czasie soki żywiczne, pełnia nazywana jest również "Pełnią Klonową i Sokową".
28 marca koło godziny 20:40 nastąpi pierwsza w tym roku wiosenna pełnia. Tej nocy tarcza księżyca będzie oświetlona w stu procentach. Jeśli niebo będzie bezchmurne, zjawisko ujrzymy gołym okiem. Pełnia księżyca ma wpływ na produkcję serotoniny, co może powodować zmiany temperatury ciała, ciśnienia krwi oraz skurczy mięśni gładkich. W czasie pełni częściej niż w inne dni dochodzi do bezsennych nocy, zaburzeń snu oraz spadku nastroju.
Co ciekawe w czasie pełni wzrasta szansa porodu u kobiet w ciąży. Kiedy księżyc jest w fazie pełni, łatwiej dochodzi też do krwotoków - wynika to z tego, że w tym czasie naczynia krwionośne są lepiej ukrwione. Jesteśmy w tym okresie również bardziej podatni na ból, a istniejące już na naszym ciele rany wywołują u nas większy ból niż przed pełnią.
W okolicy pełni wzrasta nam także apetyt i stajemy się pobudzeni i niespokojni. W tym czasie w niektórych miastach władze decydują się na zwiększenie liczby policyjnych patroli, ponieważ w tym okresie częściej dochodzi do bójek oraz agresywnych zachowań.