Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni?

Wiosenna zmiana czasu w 2021 roku zbliża się wielkimi krokami. Jak zawsze, w nocy z soboty na niedzielę przestawimy zegarki - tym razem o jedną godzinę do przodu, co oznacza, że będziemy spać godzinę krócej. Kiedy dokładnie nastąpi zmiana? Jakie są skutki zmiany czasu?
Zobacz wideo Choć tego nie zauważamy, doba ciągle się wydłuża

Zmiana czasu na letni w 2021 nastąpi, jak co roku, pod koniec marca. Dzięki temu, że przesuniemy wskazówkę o jedną godzinę do przodu, później będzie robiło się ciemno. Mniej pozytywną wiadomością jest natomiast to, że będziemy spać krócej.

Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawimy zegarki? 

Zmiana czasu z zimowego na letni czeka nas już w najbliższy weekend, w nocy z soboty 27 marca na niedzielę 28 marca. W Polsce zegarki przestawiamy o godzinę do przodu lub do tyłu dwa razy w roku. W ostatni weekend października rozpoczyna się czas zimowy, natomiast w ostatni weekend marca - letni. Nowoczesne zegarki w naszych telefonach czy komputerach przestawiają godzinę samodzielnie, dlatego nie musimy bezpośrednio ingerować w ten proces i zmieniać go ręcznie. Konieczne będzie jednak przestawizegarków analogowych.

Pogoda na Wielkanoc 2021. Czy możemy spodziewać się słońca? Pogoda na Wielkanoc 2021. Czy możemy spodziewać się słońca?

Miłośnicy długiego spania z pewnością nie będą szczególnie szczęśliwi, ponieważ zegarki przestawiamy o godzinę do przodu. Oznacza to, że pośpimy o jedną godzinę krócej, a odzyskamy ją dopiero w październiku podczas kolejnej zmiany.  

Skutki zmiany czasu. Ma to swoje zalety, ale i wady

Przestawienie zegarków ma duży wpływ na nasze zdrowie. Niektóre osoby odczuwają to dość boleśnie - cierpią na bezsenność, mają trudności z koncentracją czy wahania nastrojów, dlatego warto odpowiednio się do niej przygotować. Zmiana czasu szczególnie uciążliwa jest dla usług transportowych i linii lotniczych. W tym okresie może dochodzić do opóźnień, wprowadza się nawet przejściowe rozkłady jazdy, które mogą wprowadzić nieco chaosu wśród podróżujących. 

Ile nasz mózg chce spać? W jakich godzinach? To musimy wiedzieć i z tym przestać walczyć. Jedna trzecia ludzi z bezsennością sypia źle, bo żyje niezgodnie ze swoim zegarem Zmiana czasu na letni. Jak przygotować organizm do przestawienia zegarków?

Przestawianie zegarków nie wiąże się wyłącznie z samymi wadami, ma również swoje dobre strony. Główną motywacją do trwania w tym procesie jest elektryczność, a dokładniej ograniczenie zużycia prądu dzięki efektywnemu wykorzystaniu światła dziennego.  

Czy wiosną 2021 roku przestawimy czas po raz ostatni?

Zmianę czasu w Polsce reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne rozporządzenie w tej sprawie zostało wydane w 2016 roku i przedłużyło stosowanie dwóch czasów do 2021 roku. Nie oznacza to jednak, że na tym koniec. Choć w całej Unii Europejskiej trwały dyskusje na temat zniesienia tej zmiany, korespondencja ustała niedługo po wybuchu epidemii koronawirusa.  

Więcej o: