Wielki Piątek - jak obchodzimy? Obrzędy i liturgia drugiego dnia Triduum Paschalnego

Wielki Piątek to jeden z dni w ramach tzw. Wielkiego Tygodnia. W tym roku Wielki Piątek przypada 2 kwietnia. To jedyny dzień w roku, kiedy nie jest odprawiana tradycyjna msza święta. Dodatkowo katolików obowiązuje post ścisły - czyli konieczność powstrzymania się od spożywania mięsa oraz ograniczenie ilości pożywienia.

Wielkanoc to najważniejsze święto w kościele katolickim. Wielki Piątek jest drugim dniem tzw. Triduum Paschalnego, czyli okresu trzech dni poprzedzających Wielkanoc.

Zobacz wideo Wielkanocne ozdoby, które możesz zrobić w domu

Wielki Piątek. Dzień żałoby w kościele katolickim

Według kościoła katolickiego Wielki Piątek to dzień najgłębszej żałoby. Wyraża się ją poprzez specjalną liturgię Wielkiego Piątku, odprawianą na pamiątkę męki oraz śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Tego dnia nie odprawia się standardowej mszy świętej - to jedyna taka sytuacja w całym roku.

Jak obchodzimy Wielki Piątek w kościele? Centrum liturgii jest uroczysta adoracja krzyża. Po południu celebrowane jest nabożeństwo, czytane są fragmenty Pisma Świętego. W niektórych kościołach odtwarzane jest tzw. Misterium Męki Pańskiej, podczas którego wierni czuwają przy symbolicznym grobie Jezusa.

Wielki Piątek w kościele katolickim łączy się z zadumą - w tym dniu nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków. Psalmy śpiewane są a capella. Na początku liturgii wielkopiątkowej ksiądz leży krzyżem przed ołtarzem, podczas gdy wierni klęczą.

Wielki Piątek - jak wygląda post ścisły?

Obchody Wielkiego Piątku rozpoczynają się od ścisłego postu. Poza Środą Popielcową to jedyny dzień w roku, gdy katolików obowiązuje konieczność poszczenia (ścisły post w Wigilię został zniesiony kilka lat temu - dziś katolicy mają dowolność, czy 24 grudnia chcą pokutować).

Co oznacza post ścisły w Wielki Piątek? Całkowite powstrzymanie się od jedzenia mięsa oraz ograniczenie innych posiłków w ciągu dnia. Przyjmuje się, według wykładni kościoła katolickiego, że tego dnia wierni powinni zjeść maksymalnie trzy, niesyte posiłki. Post ścisły obowiązuje osoby od 18 do 60 roku życia. Post ma przyjmować formę ascezy, dzięki której łatwiej katolikom przeżywać mękę i śmierć Jezusa Chrystusa.

Co można jeść w Wielki Piątek? Przyjmuje się, że w tym okresie dozwolone jest spożywanie produktów zbożowych, nabiału, produktów mącznych oraz owoców i warzyw.

Więcej o: