Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 już od dziś. Jakie są pytania? Czy jest obowiązkowy?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczyna się 1 kwietnia. To ważny moment dla całego narodu, ponieważ na podstawie zadawanym mieszkańcom pytań dowiemy się: "ilu nas jest", "kim jesteśmy" i "jak żyjemy".

Spis ludności i mieszkań to badanie obowiązkowe i realizowane na podstawie ustawy o spisach. To również największe przedsięwzięcie statystyczne, jakie podejmowane jest zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Narodowy Spis Powszechny 2021. Jak wygląda formularz spisu ?

"Formularz do samospisu zaprojektowany został w taki sposób, aby przejście do kolejnego pytania zależało od odpowiedzi udzielonej na pytanie poprzednie. Tym samym nie należy utożsamiać liczby pytań w przedstawionym na stronie wykazie pytań z liczbą wszystkich pytań, na które dana osoba będzie udzielała odpowiedzi, ponieważ będzie to wynikało z indywidualnej sytuacji respondenta (np. wieku, jego historii migracyjnej, statusu na rynku pracy, bycia osobą z niepełnosprawnościami itp.)" - czytamy na stronie rządu.

W formularzu znajdą się pytania z kilku kategorii:

  • Dane osoby;
  • Ustalanie adresu zamieszkania osoby;
  • Osoby w mieszaniu/pomieszczeniu niebędącym mieszkaniem/obiektem zbiorowego zakwaterowania;
  • Osoby przebywające za granicą;
  • Relacje Rodzinne;
  • Kwestionariusz mieszkania;
  • Kwestionariusz osobowy;
  • Kwestionariusz osobowy emigranta krótkookresowego;
  • Kwestionariusz osobowy emigranta długookresowego.

Będziemy musieli odpowiedzieć m.in. na pytania dotyczące naszego wykształcenia, miejsca zamieszkania, stanu cywilnego, pracy czy relacji rodzinnych. Pełny wykaz pytań znajdziesz TUTAJ.

Zobacz wideo Nie obostrzenia, ale zalecenia od rządu: święta w wąskim gronie i praca zdalna

Czy spis jest obowiązkowy?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku rozpocznie się 1 kwietnia i zakończy 30 czerwca. Obywatele będą mogli dokonać spisu samodzielnie, wypełniając formularz internetowy. Metodami uzupełniającymi będzie: spis telefoniczny lub bezpośrednia pomoc rachmistrza spisowego. Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, zgodnie z ustawą o statystyce publicznej, jest obowiązkowy dla wszystkich obywateli.

Więcej o: