Spis ludności i mieszkań to badanie obowiązkowe i realizowane na podstawie ustawy o spisach. To również największe przedsięwzięcie statystyczne, jakie podejmowane jest zarówno w Polsce, jak i na świecie.
"Formularz do samospisu zaprojektowany został w taki sposób, aby przejście do kolejnego pytania zależało od odpowiedzi udzielonej na pytanie poprzednie. Tym samym nie należy utożsamiać liczby pytań w przedstawionym na stronie wykazie pytań z liczbą wszystkich pytań, na które dana osoba będzie udzielała odpowiedzi, ponieważ będzie to wynikało z indywidualnej sytuacji respondenta (np. wieku, jego historii migracyjnej, statusu na rynku pracy, bycia osobą z niepełnosprawnościami itp.)" - czytamy na stronie rządu.
W formularzu znajdą się pytania z kilku kategorii:
Będziemy musieli odpowiedzieć m.in. na pytania dotyczące naszego wykształcenia, miejsca zamieszkania, stanu cywilnego, pracy czy relacji rodzinnych. Pełny wykaz pytań znajdziesz TUTAJ.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku rozpocznie się 1 kwietnia i zakończy 30 czerwca. Obywatele będą mogli dokonać spisu samodzielnie, wypełniając formularz internetowy. Metodami uzupełniającymi będzie: spis telefoniczny lub bezpośrednia pomoc rachmistrza spisowego. Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, zgodnie z ustawą o statystyce publicznej, jest obowiązkowy dla wszystkich obywateli.