Wielkanoc 2021. Jaki pokarm włożyć do koszyczka wielkanocnego? Jak ozdobić koszyczek?

Wielkanoc nadchodzi wielkimi krokami. W Wielką Sobotę wierni tradycyjnie przychodzą do kościołów ze święconką. Sprawdź, jakie pokarmy należy włożyć do koszyczka i co symbolizują.
Zobacz wideo Brak dodatkowych obostrzeń w kościołach na Wielkanoc. Nadal obowiązuje limit jedna osoba na 15 m kw.

W związku z pandemią koronawirusa rząd wprowadził obostrzenia, które dotknęły całą Polskę. Lockdown potrwa do 9 kwietnia, a to oznacza, że ograniczenia będą miały bezpośredni wpływ na obchodzenie świąt wielkanocnych.

Wielkanoc w kościele. Abp Marek Jędraszewski zachęca, aby organizowano więcej mszy i nabożeństwWielkanoc. Abp Jędraszewski zachęca, aby organizowano więcej mszy

Wielkanoc 2021. Jak obostrzenia wpłyną na obchodzenie świąt Wielkiej Nocy?

Zgodnie z decyzją ministerstwa zdrowia zamknięte są m.in. kina, hotele i restauracje. Kościoły pozostają otwarte, jednak obowiązuje w nich limit wiernych. W obiekcie może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni. W związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce nie wyklucza się, że święcenie pokarmów będzie mogło odbyć się tylko na świeżym powietrzu. Rząd nie bierze pod uwagę zamykania kościołów.

Wielkanoc 2021. Jakie pokarmy włożyć do koszyczka? Co symbolizują?

Wielka Sobota wypada 3 kwietnia. Idąc do kościoła tego dnia, warto mieć ze sobą święconkę. Co należy włożyć do koszyczka? Przede wszystkim musi to być chleb, jajka i sól.

Chleb symbolizuje Ciało Chrystusa, będącego symbolem życia dla chrześcijan. Jajko symbolizuje narodziny i zmartwychwstanie, natomiast sól - oczyszczenie, prostotę i prawdę. Do koszyczka można również włożyć inne pokarmy:

  • baranek - symbol wiosny, ale też niewinności, czystości i posłuszeństwa
  • wędliny - symbolizuje zdrowie, dostatek materialny i płodność
  • sery - symbol przyjaźni między człowiekiem a siłami przyrody i zwierzętami
  • masło - symbol dobrobytu
  • ocet - symbol łez wyrażający ciężki los synów Abrahama w Egipcie
  • chrzan - symbol pokonania goryczy męki Zbawiciela

Lockdown w całej Polsce od 20 marca. W kościołach będą obowiązywać limity (zdjęcie ilustracyjne)Prof. Fal: Wielkanoc powinniśmy spędzić zdalnie, a nie przy rodzinnym stole

Koszyczek wypełniony pokarmami to kluczowy element świąt Wielkiej Nocy. Można go ozdobić na różne sposoby. Najczęściej pokarmy wykłada się na białą serwetkę. Wiklinowy koszyk można ozdobić żywymi kwiatami, zajączkami i kurczakami, czyli elementami, które kojarzą nam się z wiosną.

Więcej o: