Zmiana czasu na letni. Jak przygotować organizm do przestawienia zegarków?

Już w najbliższą niedzielę, 28 marca, czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Oznacza to, że będziemy spać o godzinę krócej. Dla niektórych może być to problematyczne, co więcej - przestawianie zegarków może spowodować rozregulowanie zegara biologicznego. Jak temu zapobiec? Warto wcześniej zacząć przygotowywać się do zmiany czasu.

Dziś wiele osób nie wysypia się, a dodatkowo do pogorszenia jakości naszego snu dochodzi poczucie zagrożenia związanego z pandemią COVID-19, dużą ekspozycją na ekrany (w związku z pracą zdalną), mała ilość aktywności fizycznej oraz pobytu na świeżym powietrzu. Przestawienie zegarka na czas letni oznacza jedno - godzinę mniej snu! Dla niektórych to naprawdę zła wiadomość.

Zobacz wideo Choć tego nie zauważamy, doba ciągle się wydłuża

Niewysypianie się, nadmierne przemęczenie, stres - to wszystko powoduje ryzyko wystąpienia różnych chorób, w tym serca, cukrzycy, a nawet otyłości. Czy można przygotować swój organizm do zmiany czasu, by jak najmniej odczuć negatywne skutki przestawienia zegarków?

Zmiana czasu: przestawienie zegarków ma wpływ na zdrowie

Przestawienie zegarków z czasu zimowego na letni oznacza, że będziemy spać godzinę krócej. Jeśli dotychczas wstawałeś o 6.00 rano - fizjologicznie w niedzielę obudzisz się o 5.00. Może to odbić się negatywnie na Twoim zdrowiu.

Utracona godzina snu będzie mieć wpływ na wydajność całego organizmu. Zmiana czasu często łączy się z bezsennością, powoduje trudności z koncentracją, wpływa na wahania nastrojów. W 2016 r. naukowcy z fińskiego uniwersytetu wykazali, że przestawienie zegarków ma wpływ na zakłócenie rytmu dobowego organizmu i zwiększa ryzyko udaru niedokrwiennego. 

Zmiana czasu: zacznij przygotowywać się do niej wcześniej

Na ten moment przestawianie zegarków jest nieuniknione. Choć trwają rozmowy na temat wprowadzenia jednego czasu urzędowego w całej Unii Europejskiej, na razie jest to niemożliwe. Jedyną opcją dla naszego organizmu jest wcześniejsze przygotowanie go do zmiany czasu. Warto szczególnie w ten weekend zadbać o higienę snu.

Zegar biologiczny lubi rutynę i postępowanie zgodnie z jego rytmem. Wszelkie odstępstwa mocno odbijają się na naszym samopoczuciu, a co za tym idzie - także zdrowiu. Jeśli chcesz przyzwyczaić się do zmiany czasu - wyjdź na powietrze lub wykonaj trening. Im więcej słońca w ciągu dnia, tym lepszy restart biologiczny w nocy.

Jeśli zbliża się pora spania - zadbaj o to, by w pomieszczeniu zrobiło się ciemno. Nieprzepuszczające światła zasłony, brak wpatrywania się ekran monitora lub telefonu - to wszystko sprawi, że szybciej zaśniesz.

Więcej o: