Kalendarz pyleń pozwala na bieżąco śledzić, jakie drzewa mogą teraz wywoływać reakcje alergiczne. Koniec marca i początek kwietnia to moment, gdy zaczynają się pojawiać m.in. silnie uczulające pyłki brzozy, topoli oraz olchy. Sprawdź, co teraz pyli.
Kalendarz pylenia to przygotowane z myślą o alergikach specjalne zestawienie, informujące, co obecnie może wywoływać alergię, jakie jest aktualne pylenie oraz gdzie najintensywniej występuje. To istotne komunikaty dla alergików, którzy z reguły na wiosnę zmagają się z nieżytem nosa, uczuciem duszności, łzawiącymi oczami i innymi skutkami pylenia. Na alergiczny nieżyt nosa cierpi ok. 500 mln ludzi na całym świecie. W przypadku 23 proc. z nich przyczyną są pyłki roślin.
Brzoza to jedno z najsilniej uczulających drzew. Zaczyna pylić już pod koniec marca, wywołując u alergików takie objawy jak: wodnisty katar, pieczenie oraz łzawienie oczu, kaszel czy duszności. Okres pylenia brzozy kończy w pierwszej dekadzie maja.
Pyłki brzozy osiągają bardzo duże stężenia w powietrzu, przekraczające niejednokrotnie nawet 1000 ziaren na metr sześcienny powietrza. Brzoza wytwarza kwiatostan w formie właśnie żółtych, zwisających pęków.
Wywołujące alergię pyłki dają charakterystyczne objawy wziewne, takie jak katar sienny, łzawienie oraz swędzenie oczu, kichanie, zatkanie i swędzenie nosa. Często osoby uczulone na pyłki brzozy w wyniku reakcji krzyżowych silnie reagują również na alergeny olchy i leszczyny.
Cis to wiecznie zielony duży krzew lub drzewo iglaste, które rośnie w całej Polsce. Najsilniejsze stężenie pyłków cisu jest w zachodniej, północnej oraz południowej części kraju. Roślina ta ma swój okres pylenia pod koniec marca.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat pylenia cisu? Pyłki tej rośliny zawierają śladowe ilości taksyny, silnej trucizny z grupy alkaloidów. Może ona podrażniać błonę śluzową nosa oraz gardła.
Olcha (zwana również olszą) to obok brzozy jedno z najbardziej dających się we znaki alergikom drzewo. Jej pyłek jest silnie uczulający i może powodować łzawienie oczu, kaszel, katar oraz kichanie.
Największe stężenie pyłków olchy występuje na terenie województwa zachodnio-pomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego oraz opolskiego. Jednak olcha pyli w całym kraju - często występuje również na terenach podmiejskich i w podmokłych lasach. Kalendarz pylenia olchy jest długi - drzewo zaczyna rozsiewać alergeny od już od lutego i pyli do połowy kwietnia.
Kalendarz pylenia topoli zaczyna się już w połowie lutego, ale najtrudniejszy moment dla alergików przypada na drugą połowę marca. Wtedy zaczynają kwitnąć osobniki męskie, które produkują więcej pyłków, a co za tym - rośnie stężenie alergenu w powietrzu.
W porównaniu z innymi drzewami, których kalendarz pylenia przypada pod koniec marca, topola uczula rzadko i dość łagodnie. Kwitnięcie topoli może powodować pojawienie się bólu głowy, kataru siennego oraz zaczerwienienie spojówek.
Koniec marca to moment, w którym zaczyna pylić wierzba. Roślina ta jest bardzo popularna na terenie całej Polski. Jednocześnie jest to jeden z najsilniejszych alergenów w mieście, ponieważ wierzby są często sadzone w parkach i na osiedlowych skwerach.
Warto wiedzieć, że pyłki wierzby wchodzą w reakcje krzyżowe z miodem. Jeśli masz alergię na to drzewo - w czasie pylenia unikaj spożywania tego słodkiego produktu, by nie pogorszyć swoich dolegliwości.
Leszczyna to drzewo, które ma równie długi kalendarz pylenia co olcha. Pylenie rozpoczyna już w pierwszej połowie lutego i trwa do końca marca. W tym okresie występuje największe stężenie pyłków leszczyny.
Krzewy i drzewa leszczyny najczęściej rosną na działkach, w lasach oraz ogrodach. Do najczęstszych symptomów alergii na pyłki leszczyny należą oczywiście nieżyt nosa i zapalenie spojówek. Czasem zdarza się, że alergen ten wywołuje zmiany skórne, w postaci wyprysków oraz pokrzywki.
W przypadku leszczyny należy pamiętać, że roślina wchodzi w reakcje m.in. z pyłkami olchy i brzozy, intensyfikując alergie. Dodatkowo reaguje również z niektórymi pokarmami, np. orzechami laskowymi, co może pogłębiać odczyny alergiczne, w tym uczucie spuchnięcia, katar czy problemy z oddychaniem.