Kiedy zaczyna się astronomiczna wiosna? Kiedy wypada Dzień Wagarowicza?

Data początku astronomicznej wiosny jest ruchoma, zależna od ruchu Słońca. Kiedy rozpoczyna się astronomiczna wiosna w 2021 roku? A kiedy obchodzić będziemy Dzień Wagarowicza?

Polska powoli żegna zimową aurę, a niebawem powita wiosenną pogodę, która może nam towarzyszyć podczas Wielkanocy. Astronomiczna wiosna zaczyna dokładnie się wtedy, kiedy Słońce osiągnie punkt równonocy wiosennej, "punkt Barana". 

Zobacz wideo Wypalony po zimie? Ładuj akumulatory na wiosnę!

Astronomiczna wiosna 2021. Kiedy wypada?

Astronomiczna wiosna zaczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do przesilenia letniego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 21 marca a 22 czerwca. Czasami jednak daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później.

Wiosnę astronomiczną cechuje długość dnia - trwa on dłużej niż noc. Ta różnica wzrasta z każdym dniem, aż do przesilenia letniego, od którego dzień znów powoli staje się krótszy.

W 2020 roku początek wiosny astronomicznej wypada dzień przed wiosną kalendarzową, czyli w sobotę 20 marca, dokładnie o godzinie 10:37, kiedy słońce osiągnie tzw. punkt Barana. Astronomiczna wiosna potrwa do 21 czerwca, kiedy zacznie się lato.

Dzień Wagarowicza. Moment wytchnienia dla uczniów

Kalendarzowa wiosna z kolei rozpoczyna się 21 marca. Tego dnia obchodzimy również Dzień Wagarowicza. Uczniom zwyczajowo pozwala się wtedy na złapanie oddechu od nauki, szkoły organizują zajęcia sportowe czy inne atrakcje, a niektórzy po prostu... robią sobie tego dnia wagary.

Ten dzień wiąże się też ze zwyczajem topienia marzanny. Marzanna to słowiańska bogini odrodzenia, a topienie jej to symboliczne powitanie wiosny. Kukły ubrane w lokalne stroje lub łachmany topi się w rzece czy jeziorze. W niektórych miejscowościach istnieje tradycja męskiego odpowiednika marzanny, czyli marzanioka.

Więcej o: