Czy w piątek 19 marca obowiązuje post? Czy można zjeść mięso? Stanowisko Kościoła

Piątek w religii katolickiej jest dniem, w którym wierni powstrzymują się od spożywania pokarmów mięsnych. Jednak 19 marca obchodzimy uroczystość Św. Józefa, w tym dniu Kościół zwalnia wiernych z obowiązku postu.

Rzecznik Episkopatu Polskiego przypomniał, że każda uroczystość znosi obowiązek postu. Dlatego w ten piątek wierni nie muszą powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych.

19 marca dniem wolnym od postu 

Rzecznik Episkopatu Polski poinformował, że w piątek 19 marca wierni są zwolnieni z postu. Wynika tak z przepisów Prawa Kanonicznego, gdzie kanon 1251 mówi: "Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa".

Uroczystość Liturgiczną Świętego Józefa obchodzimy 19 marca

19 marca w Kościele obchodzone jest święto św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Marii Panny. Święty najprawdopodobniej zmarł na rękach Jezusa właśnie 19 marca. Odejście Józefa ze świata było piękną i wzniosłą chwilą, dlatego też jest on uważany za patrona dobrej śmierci. Nie znane jest dokładne miejsce pochówku świętego, jednak jak głosi legenda, został wskrzeszony w dniu zmartwychwstania Jezusa, a jego ciało zostało wzięte do nieba.

W 1870 roku papież Pius IX w dniu 8 grudnia 1870 r. ogłosił Józefa patronem całego Kościoła. Święty Józef jest patronem kilku krajów m.in. Czech, Hiszpanii i Portugalii oraz patronem małżonków, rodzin chrześcijańskich, ojców, robotników i rzemieślników.

Papież Franciszek ogłosił, że od 8 grudnia 2020 r. do 8 grudnia 2021 r. obowiązuje "Rok św. Józefa" z okazji 150. rocznicy ustanowienia Opiekuna Jezusa Patronem Kościoła powszechnego.

Zobacz wideo Wielkanoc bez spotkań rodzinnych? Marek Posobkiewicz komentuje
Więcej o: