Niedziela Palmowa 2021 - kiedy wypada? Jaka jest historia święcenia palm?

Zbliża się Niedziela Palmowa - święto kojarzone przede wszystkim z kolorowymi palemkami, które święcimy w kościołach. Z czym wiąże się to święto? Kiedy dokładnie je obchodzimy i jaka jest jego historia?

Niedziela Palmowa jest świętem ruchomym. Wypada zawsze siedem dni przed Wielkanocą i rozpoczyna Wielki Tydzień - czas duchowych przygotowań do świąt. Niedziela Palmowa ma upamiętniać wjazd Jezusa do Jerozolimy na pięć dni przed jego ukrzyżowaniem. Zgromadzone tłumy witały go radośnie, rzucając na drogę gałązki oliwne i palmowe. W tym roku Niedziela Palmowa wypada 28 marca

Zobacz wideo Mazurek migdałowy z budyniem i kajmakiem

Niedziela Palmowa - tradycja święcenia palm

Niedziela Palmowa jest szóstą niedzielą Wielkiego Postu, ostatnią przed Wielkanocą, czyli Świętem Zmartwychwstania Pańskiego. W 1986 roku papież Jan Paweł II ustanowił tego dnia Światowy Dzień Młodzieży.

Obrzęd świecenia palm został wprowadzony przez Kościół w XI wieku, jednak same procesje palmowe są dużo starsze - pochodzą jeszcze z początków IV wieku. Dawniej plecionki wykonywano przede wszystkim z zielonych gałązek, które miały symbolizować nadchodzące zmiany, dziś często wykorzystuje się także gałązki bazi. Same palemki symbolizują odradzające się życie. Co roku w kilku miejscowościach odbywają się także konkursy na najpiękniejsze palmy. Niektóre z nich mają wiele metrów wysokości. Poza Polską, zwyczaj robienia palm przetrwał również w Niemczech i Austrii. W Wielką Sobotę palmy są palone, a ich popiół wykorzystywany jest w trakcie obchodów Środy Popielcowej w następnym roku. 

Wielkanoc 2021. Kiedy w tym roku?

Dziś w Niedzielę Palmową wierni uczestniczą we mszy, podczas której następuje poświęcenie palm, odczytanie Męki Pańskiej i procesja. Kapłani przywdziewają wówczas triumfalne, czerwone szaty. Trzy ostatnie dni Wielkiego Tygodnia to Triduum Paschalne, które kończy się Wielkanocą. Jej data obchodzona jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, czyli może wypaść między 22 marca a 25 kwietnia. W tym roku Wielkanoc obchodzić będziemy 4 kwietnia.

Mimo wprowadzonych przez rząd obostrzeń, kościoły w Wielkanoc będą otwarte. Biskupi pracują już nad wytycznymi dotyczącymi sposobów obchodów świat zgodnie z sanitarnymi wytycznymi. 

Więcej o: